Wstęp

Czy widzisz tę okrągłą liczbę – to już 100 news! Jedziemy!😎

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania długiego sprintu Rekin🦈 z tygodni 38-41 (20.09.2022-17.10.2022).

👇 MEGA DARMOWY MATERIAŁ! 👇

Testerskie linki

  1. Projektowanie podejścia do automatyzacji nie jest zadaniem prostym. Dlatego nim wszyscy ruszą do wesołej pracy, warto odrobinę czasu poświęcić na przemyślenie procesu.

    Należy dobrze zdefiniować zakres testów i automatyzacji, a w nim cele i priorytety.
    Równie ważne jest zdefiniowanie podejścia – zakresu odpowiedzialności, procesu i technologii. Do tego trzeba pamiętać o infrastrukturze, analizie ryzyka i wielu innych elementach.

    Mając jasno określony proces możemy oczekiwać konkretniejszej implementacji i realizacji celów budowanej automatyzacji.

    Wszystkie te elementy zostały opisane w artykule – Building a Test Automation Strategy.

  2. SOLID czyli jedno ze słynniejszych założeń związanych z procesem programowania (także automatyzacją testów).

    W proponowanym wpisie SOLID został wyjaśniony na świetnych (i prostych) przykładach z życia: SOLID Principles Around You oraz SOLID Principles Sketches.

  3. Do tej pory pisaliśmy dużo o wzorcach… to teraz czas na antywzorce, które mogą przyczynić się do niepowodzeń podczas wytwarzania oprogramowania.

    Jakie są to antywzorce?

    • przywiązywania większej wagi do testów manualnych niż automatycznych,
    • micromanagement,
    • publiczne wytykanie błędów,
    • ostry crunch (czyli nadgodziny, żeby tylko zdążyć z terminem… oczywiście to tylko jeden raz! 😅),
    • obietnice bez pokrycia (np. obietnica dowiezienia wszystkich funkcjonalności na czas i ignorowanie ryzyk),
    • czy niekończący się refactor.

    Te wszystkie antywzorce zostały wspaniale opisane w artykule – Software development anti patterns. How to ruin your product.

  4. Rzuć okiem na 16 dobrych praktyk projektowania testów automatycznych. Niektóre z nich to:
    • każdy test powinien posiadać asercję,
    • brak asercji w blokach before/after,
    • brak akcji polegających na przeładowaniu strony (lepiej użyć ponownie open/goto),
    • brak sprawdzenia adresów za pomocą zbyt ogólnych metod includes(),
    • używać lintera/prettiera do formatowania kodu (np. Na przykładzie Pythona Testerze, popraw swój kod! – czyli dwa słowa o pylint).

    Całą listę dobrych praktyk znajdziesz pod adresem – Principles of Writing Automated Tests.

  5. Pamiętaj jednakże, że powyższe praktyki są dobrymi praktykami w pewnych kontekstach 😉 W konkretnym projekcie, przy danej architekturze testów i przy danych narzędziach, może być wskazane, aby nie implementować danej praktyki. Tutaj trzeba tutaj zachować rozwagę i bazować na doświadczeniu 😉

Co nowego u nas?

  1. Już za nami pierwsza edycja Programu Podstawy Testowania REST API. Możemy zdradzić, że dołączyło dziesiątki testerów i już dostajemy pierwsze opinie z oficjalnego wydania. Publikujemy je na naszych instastory – można powiedzieć, że jakość robi robotę😎.

    Warto jeszcze wspomnieć olbrzymie zainteresowanie kursem i masę bezpłatnych materiałów, jakie dostarczyliśmy ponad tysiącowi testerów. Te liczby robią wrażenie i napawają nas dumą, gdyż wiele zainwestowaliśmy, aby dowieść wiedzę najwyższej jakości (nie tylko w ramach płatnego dostępu do Programu).

  2. Na obecną chwilę dostarczamy dodatkowe materiały do Programu Podstawy Testowania REST API. Obecnie zajęliśmy się kompleksowym pokryciem narzędzia do uruchamiania skryptów z Postman – czyli narzędziem newman. Zaczynamy od podstaw, ale jest też chmura, raporty i odrobina konsoli😁
  3. Przygotowujemy też kolejną specjalną testerką apkę. A właściwie to dwie na raz😎

    Prace idą pełną parą i mamy już dwa produkcyjnie kompletne wydania. Jeszcze definiujemy w jaki sposób będą one używane w kursach, ale już wiemy, że będą genialnym wsparciem w rozwoju kompetencji testerskich.

    Dla niezorientowanych: obecnie nasi kursanci już wykorzystują pierwszą wersją aplikacji. Czyli niezależną, dedykowaną do kursu aplikację z GUI i API z możliwością wdrożenia w chmurę (jednym kliknięciem) i z resetowalną bazą danych😁

  4. Jakby tego było mało, w kuluarach już przygotowujemy zręby kolejnego mega Programu. Jego pierwsza część trafi bardzo szybko na produkcję i to kompletnie FREE. Takie są założenia, będziemy informować o postępach w kolejnych newsach!

Rozwój

  1. Przemek:: Kontynuuję mega książkę (audiobooka na prawie 23h😳) Wy wszyscy moi ja. Czyli nowe podejście do produktywności, wprowadzania zmian w życiu i budowania własnej efektywności od Miłosz Brzeziński.

    Jest tam tyle tematów i wątków, że aż trudno zdecydować czym się podzielić. Dlatego skupię się na ogólnym przesłaniu jakie płynie z książki.

    Życie człowieka to niezbadany proces, tak skomplikowany i przepełniony tyloma zależnościami, że jego ogarnięcie na obecny czas nie jest możliwe. Dlatego jesteśmy atakowani przez bezwzględne algorytmy aplikacji, zwodzeni magicznymi właściwościami suplementów i obietnicami bez pokrycia, gdy po prostu potrzebujemy spokoju i bliskości.

    Będąc najbardziej uprzywilejowanych pokoleniem ludzkości w historii ziemi, mamy najwyższy wskaźnik depresji, samobójstw, samotności etc.

    To wszystko to obraz kultury i technologii, która prześcignęła możliwości naszego organizmu. Brak niektórych (dobrych) pasożytów (w Tobie) ze względu na zbyt restrykcyjną higienę i choroby z tym związane. Brak więzów międzyludzkich w świecie pędzącym online. Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb snu, skupienia uwagi, bliskości.

    A przy tym największa wiedza w historii człowieczeństwa. Recepta na to wszystko jest o tyle prosta, o ile mega trudna do wdrożenia. Sam często zawodzę w tych obszarach:

    • sen
    • woda
    • proste jedzenie
    • bliskość
    • ćwiczenia wydajnościowe i siłowe
    • mobilność ciała
    • czas skupienia
    • natura

    W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji, jak poprawić te obszary. Znajdziesz w niej również wiele najnowszych badań naukowych oraz ciekawych przypadków.

    Dodam jeszcze bardzo fajne krytyczne podejście autora do utartych przekonań. Czy biurko powinno być zawsze czyste i posprzątane, aby się wydajnie uczyć? Czy koniecznie trzeba wstawać rano, aby dużo osiągać? Czy nasz mózg jest kontrolowany przez obce organizmy…

    Polecam wszystkim ciekawskim.

  2. Krzysiek:: Po dłuższej przerwie wróciłem do książek związanych z rozwojem. Tym razem sięgnąłem po pozycję pt. Sztuka mówienia “NIE”. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy.

    Sztuka mówienia NIE dotyka bardzo ważnego obszaru jakim jest asertywność, umiejętność odmawiania oraz skupienia się na swoich potrzebach. Tego typu wiedza przydaje się zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Nie raz jest tak, że w pracy jesteśmy namawiani do poświęcenia swojego czasu i uwagi na zajęcia, które w danym momencie nie przynoszą nam korzyści, a czasem wręcz oddalają nas od naszego celu.
    Tego typu sytuacje mają miejsce, gdy zgadzamy się pomagać wszystkim, którzy poproszą nas o pomoc, jednocześnie zapominając o naszych zadaniach.

    Autor w tej pozycji przedstawia zróżnicowane strategie odmawiania, które pozwalają asertywnie odmówić bez stosowania wymówek i z alternatywną propozycją. Jedną z nich jest wskazywanie innych osób, które lepiej i sprawniej zrealizują prośbę o pomoc, o którą jesteśmy proszeni.

    Największym wyzwaniem, przed jakim stajesz, ucząc się zdrowej asertywności, jest pozbycie się poczucia winy, strachu i wstydu, które dają o sobie znać, gdy robisz coś, co wywołuje rozczarowania innych ludzi.

    Pozycja ta jest niezłym poradnikiem, w jaki sposób zmienić swoje postępowanie. Prezentowane strategie są na tyle ogólne, że bez większych problemów można je wdrożyć niezależnie od wykonywanej pracy. Również opis sytuacji jest jasny, przez co nie ma problemów z szybkim zrozumieniem kontekstu i przełożeniem ich na swoje otoczenie.

    Zdecydowanie polecam! 🙂

  3. Krzysiek:: Wypalenie zawodowe i Quiet Quitting są tematem, które cały czas powracają.

    Ekipa z dostarczajwartosc.pl świetnie rozbija ten temat. Quiet Quitting jest zarówno problemem jak i… nie jest. Żółw słusznie zauważył, że robienie minimum może wpłynąć na doskonalenie swoich umiejętności.

    Według Bartka ten “problem” nie jest problemem dla ludzi, ale dla managerów. Ci mogą zostać przyzwyczajeni, że pracownicy są bardzo zaangażowani i dają z siebie powyżej oczekiwań.

    Ale z czasem zmieniają się cele tych pracowników. Zakładają rodziny, chcą spędzać więcej czasu realizując swoje pasje i marzenia. To powoduje, że managerowie (i ludzie wokół) zauważają, że Ci pracownicy zaczynają dawać od siebie mniej niż dotychczas.

    Tego typu stan jest związany z tym, jak wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę, do czego przyzwyczailiśmy managerów. Narzucamy sobie pracoholizm, gdy nic za tym nie idzie, ani wynagrodzenia, ani benefity, ani żaden inny zysk.

    Tomek bardzo słusznie zauważył, że problem managerów może wynikać z trudności wyznaczenia czym jest poniżej, zgodnie i powyżej oczekiwań.

    Czy robienie minimum (Quiet Quitting) w pracy to powód do wstydu?

    Obecnie jestesmy sterowani mediami o różnej jakości – krótkie treści na tiktoku, wzmianki na LinkedIn, a kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

    Cały podcast znajdziesz pod adresem – Quiet quitting – czy robienie minimum w pracy to powód do wstydu?

    Więcej o zjawisku Quiet Quitting pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich postów Testerski News #98 – w34/35 (23.08.2022-05.09.2022).

    Poza głównym tematem pojawia się temat antyperson (Persona negatywna). Z powyższego podcastu dowiesz się dlaczego tego typu model klienta powinno się uwzględnić podczas projektowania produktu i tworzenia projektu.

    Gorąco polecam przesłuchać dostarczajwartosc.pl 😉

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *