Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania długiego sprintu Renifer🦌 z tygodni 45/46/47/48 (08.11.2022-05.12.2022).

👇 MEGA DARMOWY MATERIAŁ! 👇

Testerskie linki

  1. Testy regresji są nieodzowną częścią wytwarzanego oprogramowania. Tego typu testy polegają na ponownym przetestowaniu aplikacji, w której dokonano zmian (np. w wyniku naprawy błędów). Ma to na celu sprawdzenie, czy nie wprowadzono żadnych nowych błędów. Poniżej przedstawiamy artykuł, który opisuje testy regresji, wyzwania oraz narzędzia, które w tego typu testach pomagają: Regression Testing: Significance, Challenges, Best Practices and Tools.
  2. Piramida Testów – koncept, który jest drogowskazem odnośnie poziomów testów oraz orientacyjnej liczby testów na każdym z tych poziomów. Piramida testów jest jednym z podstawowych terminów, o których powinien wiedzieć tester. Dlatego polecamy artykuł na temat tego konceptu oraz praktycznych przykładów jego implementacji: The Practical Test Pyramid.

    Dla przypomnienia, w poprzednich postach prezentowaliśmy inne podejścia do piramidy testów:
    The Traditional Test Pyramid, Pitfalls and Anti-Patterns
    The testing pyramid should look more like a crab

  3. Będąc przy Piramidzie Testów, na jej szczycie znajdują się Testy e2e. Pokrywają one ścieżki użytkownika i mają za zadanie testować cały produkt. W teorii bardzo dobry pomysł, ale jak się sprawdza w rzeczywistości? Tutaj polecamy artykuł opublikowany na blogu Googla – Just Say No to More End-to-End Tests.
  4. Przypadek Therac-25 jest bardzo ważnym przypomnieniem dla programistów i testerów, do czego może doprowadzić niskiej jakości oprogramowanie. Wnioski z tej katastrofy zostały wykorzystane do stworzenia normy IEC 62304 dotyczącej sprzętu medycznego. Więcej i dokładniej o tym przypadku możecie poczytać w artykułach Zabijał, a miał leczyć. Śmierć pacjentów przez błąd oprogramowania oraz Therac-25, czyli błąd w sofcie medycznym powodujący śmierć pacjentów.
  5. Sztuczna inteligencja przemówiła z nową siłą. Jeśli jeszcze nie próbowałeś aplikacji ChatGPT to koniecznie spróbuj. Poniżej prezentujemy przykładowe pytanie i odpowiedź:

    Opowiedz mi dlaczego warto uczyć się JavaScript do nauki jako tester oprogramowania. w 5 punktach w stylu historii o Czerwonym Kapturku

    • Gdy Czerwony Kapturek uczył się JavaScriptu, został wysłany przez babcię na zakupy do lasu. Dzięki znajomości tego języka, był w stanie napisać automatyczne testy, które pomogły mu szybko znaleźć błąd w mapie, dzięki czemu dotarł do chatki wilka bez problemów.
    • Czerwony Kapturek wiedział, że JavaScript pozwala na tworzenie interaktywnych elementów strony internetowej, dzięki czemu był w stanie zaprojektować stronę internetową dla babci, na której mogła ona sprawdzać prognozę pogody i zaplanować swoje zakupy.
    • Kiedy wilk zaczął próbować oszukać Czerwonego Kapturka, ten wiedział, jak debugować aplikacje napisane w JavaScript, dzięki czemu szybko znalazł i naprawił błędy w kodzie, które wilk wykorzystywał do swoich postępów.
    • Czerwony Kapturek wiedział, że JavaScript jest również używany w aplikacjach hybrydowych i mobilnych, dzięki czemu mógł wykorzystać swoją wiedzę, aby stworzyć aplikację dla babci, która pozwalała jej śledzić swoje zakupy i listę zadań na swoim telefonie.
    • Dzięki znajomości JavaScript, Czerwony Kapturek był w stanie lepiej zrozumieć perspektywę programistów, dzięki czemu mógł współpracować z nimi w celu poprawienia bezpieczeństwa aplikacji, które stworzył dla babci.

    Aby nie było tak kolorowo – StackOverflow tymczasowo zbanował używanie ChatGPT do generowania odpowiedzi. Powodem tej decyzji jest zbyt duża liczba pomyłek i błędów w odpowiedziach generowanych przez AI.

    Więcej o decyzji: Temporary policy: ChatGPT is banned – Use of ChatGPT generated text for content on Stack Overflow is temporarily banned

Co nowego u nas?

  1. Właśnie otworzyliśmy nasze dwa Programy – Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze oraz Podstawy Testowania REST API. Przez kilka możesz do nich dołączyć, aby zdobywać wiedzę z zakresu testowania i najnowszych technologii😎
  2. Ostatnio mieliśmy przyjemność wystąpić na KraQA #58 Wróżenie z fusów – 2022/2023 – podsumowanie z tego spotkania, wraz z linkami i dodatkowymi materiałami znajdziecie na naszej stronie Trendy i przyszłość testowania.
  3. Do Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze dodaliśmy masywną aktualizację kursu o deploymencie własnego CV w Chmurze. Odświeżone materiały są już wdrożone na produkcje więc nasi kursanci mogą bez problemu tworzyć i edytować własne CV w procesie ciągłego dostarczania (CI/CD).
  4. Jak pewnie zauważyliście, zmieniliśmy odrobinę cykl publikacji naszych postów o nowościach. Z trybu dwutygodniowego przeszliśmy na tryb trzy-cztero tygodniowy.
    Chcieliśmy się skupić na wysokiej jakości materiałach – począwszy od pierwszego otwarcia naszego Programu o testowaniu REST API, przez wystąpienie na KraQA, dodanie dodatkowych materiałów do Programu o Ciągłej Integracji, aż po nowe materiały, nad którymi obecnie pracujemy. Przy pełnym skupieniu na najbardziej wartościowych rzeczach, udało nam się osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Skupienie jednakże, spowodowało, że odrobinę ograniczyliśmy nasz czas przeznaczony na posty. A z tym – częstotliwość ich publikacji – bardzo nie chcieliśmy ciąć ich jakości, dlatego zdecydowaliśmy, że przez pewien okres będziemy pisać rzadziej, ale jakościowo 🙂

Rozwój

  1. Krzysiek: Ostatnio zanurzyłem się w cykl podcastów Jak zwiększyć efektywność zespołu? od Mariusza Chrapko. Na ten cykl składają się następujące tematy:
    • Jak budować zaufanie w zespole?
    • Jak zarządzać konfliktem w zespole?
    • Jak zwiększyć zaangażowanie w zespole?
    • Jak zwiększyć odpowiedzialność w zespole?
    • Co zrobić, żeby zespół dbał o wyniki?

    Cały podcast został zbudowany przez autora w oparciu o Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie. 5 dysfunkcji to brak zaufania, konflikt, brak zaangażowania, brak odpowiedzialności i brak dbania o wyniki.

    Autor zaczyna od podstawowego i najważniejszego elementu – zaufania.

    Zaufanie jest to otwartość, szczerość, poczucie komfortu i bezpieczeństwa, brak strachu przed mówieniem o porażkach, przemyśleniach etc.

    Kluczowe w zespołach jest stworzenie dobrego klimatu, środowiska do pracy. Bez tego ludzie nie będą w stanie się dobrze komunikować. Autor przytacza tutaj przykład, metaforę z książki Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie – o skuterze śnieżnym. Ten jest przeznaczony do konkretnej pracy w konkretnym środowisku. Jeśli umieścimy skuter w innym miejscu, na przykład na pustyni, to straci on swoje funkcje i nie będzie działał jak należy.

    Tutaj też autor cytuje tutaj Simona Sineka, że:

    zaufanie jest jak smar, który powoduje, że wszystkie tryby lepiej działają.

    Podobnie jest w organizacjach – często zespoły HR lub managerowie skupiają się na umiejętnościach ludzi i próbują złożyć zespół marzeń, ale czasem pomijana jest kwestia środowiska, w jakim ten zespół będzie działał. Jeśli członkowie zepołu nie będa się czuli komfortowo, nie będą mówili o swoich problemach, albo nie będą prosili o pomoc (np z obawy przed konsekwencjami) – to nawet zespół złożony z najlepszych technicznych specjalistów nie osiągnie sukcesu.

    Autor podaje kilka technik i ćwiczeń, które mogą spowodować zwiększenie otwartości i zaufania. Pierwszą z nich jest podzielenie się jakąś osobistą historią na spotkaniu – zarówno przez lidera jak i przez członków zespołu. Tutaj autor sugeruje różne urozmaicenia np. Z kartami, albo z grą Dixit (przyznam, że to ciekawy pomysł).

    Innym ćwiczeniem jest rozmowa o wartościach zespołu – pomoże to budowaniu otwartości, poznaniu potrzeb członków zespołu etc. Ważne jest, aby dobrze zakomunikować zespołowi, że podczas ćwiczeń powinniśmy podejść do historii i rozmów z otwartą głową, bez oceniania i wyśmiewania opowieści albo pomysłów. Tego typu zachowania skutecznie są w stanie zniechęcić ludzi, którzy następnie będą niechętni aby się otwierać.

    Trzecim sposobem są narzędzia diagnostyczno rozwojowe, które pozwolą poznać Wam swoje profile. Znając je będziecie wiedzieć jak lepiej rozmawiać z pozostałymi członkami zespołu, zrozumiecie ich style działania, sposoby analizy i rozwiązywania problemów oraz będziecie w stanie formować lepsze komunikaty.

    Takie modele to DICS (Czym jest MODEL DISC – style ludzkich zachowań) czy polski model FRIS (Poznaj FRIS).

    W każdym z odcinków autor przekazuje szczegóły dotyczące danej dysfunkcji oraz przedstawia metody jej zniwelowania. W jednym z kolejnych podcastów pojawia się metoda zwana trzema pokojami Walta Disneya – służy ona do zbadania projektu, rzetelnej oceny oraz do poszukiwania kreatywnych rozwiązań.

    Cykl podcastów możecie posłuchać na storytel albo za darmo na stronie autora:
    MP 097: Jak budować zaufanie w zespole – cz. 1. Znajdziecie tam też wiele dodatkowych materiałów i linków.

    Osobiście gorąco polecam – wiedza z zakresu działania zespołu, rozwoju oraz produktywności może być przydatna nie tylko dla managerów.

  2. Przemek: Czas podsumować najsłynniejszą książkę Miłosza BiałoszewskiegoGłaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji.

    Można krótko – jest mega!

    Sam autor przypomina, że on nie wymyśla tych książek. Jego publikacje to zebranie i usystematyzowanie różnego rodzaju badań z odrobiną sugestii co do interpretacji wyników.

    W poprzednim newsie opisałem podstawowe założenia książki. W drugiej części książki mamy masę świetnych przykładów jak możemy zastosować strategie głasków. Jest to materiał, który sprawdzi się zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.

    Poza wartościami związanymi z podwyższaniem kultury w miejscu pracy chyba największa zaletą tej książki to uświadomienie czytelnikowi wpływu na świat w jego prywatnym ekosystemie.

    Relacje, które utrzymujemy z partnerem, dziećmi, rodziną czy znajomymi można zdefiniować w taki sposób, aby uzyskać mnóstwo pozytywnych efektów. I w drugą stronę, jak nie zepsuć motywacji i samopoczucia w naszym najbliższym otoczeniu.

    Mądre i umiejętne wspieranie, może być kluczem do uruchomienia drzemiących zasobów w każdym człowieku. Zaczynając od wewnętrznego dialogu, po interakcje z nieznajomymi ludźmi.

    A jaki może być impakt takich działań? Autor przybliża badania, z wyniku których można wydedukować taką prawidłowość:

    Jeśli dana osoba ma kiepskie samopoczucie to nie tylko jej otoczenie to samopoczucie przejmuje ale otoczenie, które już bezpośrednio nie ma z nią styczności. Oznacza to, że jakiś zdemotywowany nieznajomy może mieć pośredni wpływ na nasze samopoczucie. I w drugą, pozytywną stronę, działa to tak samo.

    Książka wesprze nas w użyciu tego potężnego narzędzia a reszta to już magia działania naszej ludzkiej natury.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *