Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania sprintu Ufo👽 z lutego i marca (08.02.2023-27.03.2023). Przez połączenie w poście dwóch miesięcy – serwujemy sporą porcję wiedzy oraz ciekawostek ze świata IT😎

👇 MEGA DARMOWY MATERIAŁ! 👇

Testerskie linki

  1. Rok 2023 przyniesie pewne zmiany w Postmanie, jednym z najpopularniejszych narzędzi do testów back-endu. Między innymi zostanie wprowadzone ograniczenie na uruchamianie testów przez Collection Runner. Więcej o zmianach możecie poczytać w oficjalnym poście – Announcing Postman 2023 Product and Versioning Updates…and VS Code Extension!.

    Ogłoszone zmiany nie są do końca jasne dla użytkowników, co pokazuje wątek na oficjalnym forum: Collection runner restrictions on free accounts starting Wednesday? Does this include Newman?

  2. Prawo Goodharta mówi, że kiedy dany wskaźnik/metryka staje się celem, przestaje być dobrym wskaźnikiem. Ostatnio o tym prawie przypomniał mi kolega z zespołu, Arti, z którym dyskutowaliśmy o metrykach w projekcie💪

    Prawo Goodharta najlepiej zobrazuje przykład:

    Jeden z klasycznych przykładów pochodzi z XVIII wieku W ówczesnej Anglii państwo wprowadziło podatek, którego wielkość była zależna od liczby okien w domu. Wydawało się to rozsądne: im większy budynek tym więcej okien; i praktyczne: okna łatwo jest policzyć. Zamiast zwiększonych dochodów państwa Anglia z dnia na dzień stała się krajem z największą liczbą zamurowanych okien na świecie. A wszystko po to by płacić mniejsze podatki. To dobry przykład pokazujący, że zastosowana do celów podatkowych miara nie tylko okazała się nieefektywna ale też doprowadziła do całkowicie niezamierzonych, negatywnych skutków.

    Innym przykładem jest historia o wężach:

    Dawno temu w Indiach, kiedy jeszcze była to kolonia Wielkiej Brytanii, pewne miasto zmagało się z plagą jadowitych węży. Brytyjski rząd chcąc zażegnać kryzys, zagwarantował wypłatę nagrody dla każdego, kto zabije kobrę indyjską. Założenie było dosyć proste, zapłacimy, jeśli będziecie zabijać jadowite zwierzę. Początkowo program okazał się wielkim sukcesem, ale po chwili ludzie postanowili zająć się hodowlą tych oto węży, aby zapewnić sobie stały dopływ gotówki za ich zabijanie. Gdy tylko rząd dowiedział się o tym ambarasie, oczywiście program nagród zamknął. I co wtedy zrobili hodowcy? Otóż wypuścili węże na wolność, powodując ponowny wzrost populacji kobry indyjskiej w tym rejonie.

    Prawo to działa, gdy wykonujemy pomiary związane z pracą ludzi, którzy mogą być skłonni by wykorzystać metodę pomiaru na własną korzyść.

    Jak można podejść do tego problemu?

    Można wprowadzić zestaw pomiarów, które będą odporniejsze na manipulację niż jedna wartość. Innym rozwiązaniem jest dobra komunikacja celu zbieranych danych i wprowadzanych metryk.

    Nigdy całkowicie się nie zabezpieczymy przed potencjalną manipulacją, więc pozostaje nam balansowanie z rozwiązaniami 😉 Warto mieć na uwadze to prawo podczas definiowania i projektowania metryk w projektach IT oraz w procesach HR.

    Więcej o tym prawie i jego przykładach poczytasz w następujących artykułach:

  3. Prezentujemy obszerny artykuł o testach IoT czyli internetu rzeczy. Pod tą nazwą kryje się koncepcja przedmiotów, które mogą przetwarzać dane i są podłączone do sieci. Pod słowem rzeczy kryją się takie przedmioty jak pralki, roboty sprzątające, lodówki, wagi łazienkowe, telewizory, oczyszczacze powietrza, czy nawet żarówki.

    Cały post znajdziesz tutaj: A Comprehensive Guide to IoT Security Testing

  4. 4 dniowy tydzień pracy rozpala wyobraźnię pracowników. Coraz częściej pojawiają się rózne artykuły i posty, w których kolejne firmy decydują się na tego typu tryb działania:

    Nas osobiście zastanawia, czy taki model ma szansę przyjąć się powszechnie w firmach na naszym rodzimym rynku. Jak zostaną zaadresowane potencjalne wyzwania, jak brak ciągłości w dostępności usług, nieprzekraczanie skróconego czasu pracy czy poradzenie sobie w IT z dziesiątkami spotkań (które wymagają zdecydowanej optymalizacji!).

  5. Czy wiesz czym jest Triaż? 😉

    Triaż (z francuskiego “triage”, czyli segregowanie, sortowanie), to procedura stosowana w medycynie ratunkowej, która pozwala służbom medycznym na podział chorych wymagających pomocy w zależności od ciężkości schorzeń bądź odniesionych obrażeń.

    To pojęcie (albo raczej sposób działania) można stosować również w innych branżach i sytuacjach. Jedną z nich jest kontekst projektów IT, gdzie czasem musimy dokonywać wyborów przez ograniczony czas i zasoby. Koncepcja triażu jest odrobinę podobna do koncepcji macierzy Eisenhowera, gdzie również określamy priorytety w oparciu o macierz z podziałem na pilne/ważne.

    Więcej o tej koncepcji możesz poczytać w artykułach:

  6. Czy ChatGPT może być rzetelnym źródłem informacji?

    Cóż, to zależy – głównie od zadanych pytań i ich szczegółowości 😉
    W ostatnim czasie przez polski zespół zostało wykonane badanie, które miało wykazać jak ChatGPT radzi sobie z różnymi tematami. ChatGPT wywołał rewolucję. Jak wiele zmieni w naszym życiu?

    Samo badanie zostało dokładnie opisane w ponad 40 stronicowym artykule naukowym – ChatGPT: Jack of all trades, master of none.

  7. Polecamy Jak AI pomoże w testowaniu? – 025, w którym Jakub Konicki (z kanału Po szklanie i na testowanie) rozmawia z Pawłem Kowalczykiem o tym, jak AI może wspomóc testowanie.

    Dodatkowo w nagraniu przestrzegają przed różnymi niebezpieczeństwami – od podawania w zapytaniu tajnych danych organizacji, przez wyniki chronione prawem autorskich, aż po wyniki, które są nie do końca poprawne i prawdziwe.

  8. Polecam ciekawą analizę gry Doom i poziomu trudności Nightmare. Autor nagrania (decino) analizuje kod gry i pokazuje błędy, które skutkowały widocznymi zmianami w zachowaniu potworów (Pinky Demon). Między zapisem a startowaniem nowej gry niektóre statystyki nie były przywracane do wartości domyślnych, przez co stwory mogły się stać ultra wolne albo ultra szybkie. Całe nagranie znajdziecie tutaj –
    Doom’s Nightmare Difficulty: Everything You Need To Know.

    Analiza kodu i tego typu problemów może wzbogacić nasze doświadczenie z zakresu programowania i testowania 😉

  9. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było odtworzyć istniejącą grę w języku Python?

    Dla przykładu – takiego Dooma z 1993 roku? 😉

    Coś takiego postanowił zrobić autor kanału Coder Space Recreating DOOM in Python. Ep1 – WAD DATA.

    W tym nagraniu zobaczysz krok po kroku jak autor wystartował projekt oraz podszedł do odczytu danych z plików WAD, które przechowują dane DOOMa. WAD jest to rozszerzenie plików DOOM, które można rozwinąć do where is all the data?

    W drugim nagraniu Recreating DOOM in Python. Ep2 – Binary Space Partitioning autor implementuje Binary Space Partitioning. Jest to metoda/algorytm podziału przestrzeni na zbiory wypukłe, aby powstała struktura drzewiasta, która następnie będzie używana podczas określenia pozycji obiektów w scenie.

    Dodatkowo cały kod autor umieścił w linkach pod wideo 😉

    Już nie możemy doczekać się kolejnych epizodów! 😀

Co nowego u nas?

  1. Opublikowaliśmy kolejne darmowe materiały z naszego MEGA materiału Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych z Playwright😎

    W tym materiale wspólnie budujemy mini framework do testów automatycznych😎 Zaczynamy od instalacji narzędzi, przechodzimy przez konfigurację projektu, nagrywamy pierwsze testy a następnie wykonujemy ich refactor, aby mieć solidną podstawę do kolejnych lekcji i testów😎

    W trakcie rozwijania frameworka pokazujemy mega przydatne koncepty – narzędzia, jak Trace Viewer, oraz praktyki – DRY, KISS oraz wersjonowanie zmian w VS Code.

    Materiał ma już ponad 6 godzin w tym 20 w pełni darmowych lekcji🤯 A to nie koniec, bo planujemy ich jeszcze kilkanaście🤩

    W ostatnim czasie opublikowaliśmy:

    • rozbudowa testów i lokatory,
    • praktyczne zadanie (wraz z rozwiązaniem) z implementacji własnego testu,
    • analiza testów z Trace Viewer,
    • wzorzec AAA, czyli Arrange Act Assert,
    • praktyczne zadanie (wraz z rozwiązaniem) o wzorcu AAA,
    • analiza testów z Trace Viewer,
    • Prettier, czyli formatter kodu,
    • DRY i hook beforeEach,
    • bonus – instalacja projektu z pliku w Node.js,
    • bonus – aktualizacja Playwright i przeglądarek,
    • bonus – lokalne wersjonowanie projektu z Git.

    Całość znajdziesz na stronie: Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych z Playwright lub na naszym kanale YouTube: @jaktestowac.

    Dodatkowo możesz śledzić nas na instagramie, aby być na bieżąco z tym co publikujemy💪

  2. Polecamy mega post Krzyśka o inicjatywie YerbatQA – podsumowanie pierwszego półrocza. Historia, jak zaplanowałem i zrealizowałem wzmocnienie społeczności QA w firmie IT.

    Przeczytaj jak można podejść do szerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i wprowadzaniu metryk, aby monitorować cel 😉 Dodatkowo linkujemy materiały i tematy poruszane na spotkaniach wraz z zasobami do technicznych Show&Tell.

  3. Również my zadaliśmy sobie pytanie – czy ChatGPT może być rzetelnym źródłem informacji i czy można użyć go przy rekrutacji?

    Wykonaliśmy mały eksperyment – z zaprzyjaźnioną trenerką i mentorką rekruterów Kasią zapytaliśmy różne ChatBoty (ChatGPT, BING, YouChat) o pytania rekrutacyjne oraz odpowiedzi na te pytania😎 Skupiliśmy się tutaj na działce umiejętności technicznych oraz interpersonalnych wymaganych od testera.

    Naszymi wnioskami podzieliliśmy się w poniższym artykule:

    AI i generowanie pomysłów na pytania rekrutacyjne – przykład dla roli Tech Lead QA

Rozwój

  1. Krzysiek: Gorąco polecam rozmowę Oli Kunysz z cyklu Beyond CodeSyndrom oszusta, produktywność, zdrowie – Jakub Pilimon – Beyond Code #13.

    Wg mnie jest to mega dobra i inspirująca dyskusja na wiele ciekawych tematów, począwszy od historii/metody kontrfaktycznej, survival biasu, produktywności i zdrowej prokrastynacji, podchodzeniu do krytyki (zarówno tej konstruktywnej, jak i mniej konstruktywnej). Pojawił się też temat umiejętności “twardych” i “miękkich”, które często są zaniedbywane i traktowane jako gorsze.

    Dodatkowo po rozmowie dorzuciłem sobie na listę do przeczytania “Metafory w naszym życiu”.

    Również w rozmowie pojawiły się dobre i inspirujące tipy dotyczące odpoczynku i dbania o organizm. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że u mnie również na oczyszczenie głowy bardzo dobrze działa intensywny wysiłek fizyczny 🙂

    Polecam!

  2. Krzysiek: Obecnie słucham dośc krótkiej ksiązki Lider wystarczająco dobry. 12 lekcji autentycznego przywództwa na czasy niepewności.

    Już pierwszy rozdział jest niezwykle interesujący i nawiązuje do trzech źródeł ratunku w kryzysie – kultury, instytucji (ustalone wcześniej wzory organizacji i realizacji celów) i zachowania liderów.

    W sytuacji niepewności kultura dostarcza bezcennych informacji na temat tego, jakiego rodzaju zachowania są pożądane i akceptowane w grupie.

    Ale tu się pojawia pewien haczyk – mianowicie:

    W sytuacji, w której normy preskryptywne (co mówią inni) i deskryptywne (co robią inni) stoją ze sobą w konflikcie, jesteśmy bardziej skłonni (i słusznie!) zaufać czynom, a nie słowom.

    Jednak, gdy powyższe działania są niewystarczające, to kolejnym elementem jest instytucja.

    W sytuacjach niepewności oficjalne kanały komunikacji i władzy stanowić powinny dla wielu ludzi wsparcie, wprowadzając porządek i przewidywalność.

    Kiedy pali się świat, zwracamy oczy ku innym ludziom, ku instytucjom, ale przede wszystkim ku tym, którzy efektywnie mobilizują nas do tego, aby szybko ugasić ogień: liderkom i liderom.

    Pierwszy rozdział książki jest dostępny na stronie Heliona: Lider wystarczająco dobry – fragment.

    Na końcu pojawia się bardzo słuszne przemyślenie i prowokujące pytanie:

    Kiedy pomyślimy o tym dłużej, zobaczymy, że nasze systemy nastawione są na efektywność, a nie na trwanie, w związku z czym jako liderzy często koncentrujemy się nie na tym, na czym powinniśmy. Zamiast budować zaufanie w swoich zespołach, rozwijać kulturę długotrwałych relacji i wzajemnej życzliwości, budujemy luźno ze sobą związane „grupy zadaniowe”, silne w czasach dobrobytu, ale upadające w sytuacji kryzysowej. Kiedy przychodzą czasy niepewności, takie jak kryzys ekonomiczny czy epidemiologiczny, na rozwój przywództwa jest już jednak często za późno.

    Nie wiemy, kiedy przyjdzie kolejny pożar. Wiemy, że nadejdzie. Gdzie będziesz Ty jako lider i gdzie będzie Twoja organizacja, gdy świat następnym razem stanie w ogniu?

    Pozycja ta jest dostepna w serwisach z autiobookami, np. Storytel, z którego osobiście korzystam – Storytel.

    PS. Więcej o normach deskryptywnych i preskryptywnych możesz poczytać na stronie: Normy grupowe – dlaczego są potrzebne?

  3. Krzysiek: Dawno nie było nic o rozwoju fizycznym, dlatego dzisiaj polecam Caroline Girvan, czyli trenerkę, która od kilku lat publikuje świetne treningi na platformie YouTube. Sam osobiście korzystam z niektórych jej treningów od 2020 jako urozmaicenie swojego planu. Z ostatnich dni mogę polecić dwa treningi dla wielbicieli kettlebell – 45 MIN FULL BODY KETTLEBELL WORKOUT at Home | Caroline Girvan oraz COMPLEX KETTLEBELL WORKOUT – Kick-ass Kettlebell Series | Day 2. Również gorąco polecam sprawdzić jej kanał – ma wiele różnych typów treningów, również takich bez obciążenia czy związanych z rozciąganiem, rozgrzewkami czy mobilnością.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *