Wstęp
Zapraszamy do ciekawostek z kwietnia i maja (28.03.2023-30.05.2023). Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie masę linków i materiałów, głównie z zakresu testowania i dbania o jakość😎
Testerskie linki
- Jak prezentuje się sytuacja różnych narzędzi do automatyzacji?
Zobacz ich ranking, który uwzględnia popularność repozytoriów, pull requestów czy zgłoszonych błędów. Możesz zobaczyć dane z ostatnich tygodni, czy też na przestrzeni ostatnich lat.
Całość znajdziesz pod adresem: Testing Tools – Ranking
PS. W czołówce najpopularniejszych narzędzi króluje Playwright😎
PS2. Również przyczyniliśmy się do rozwoju tej strony poprzez zgłoszenie PR z Puppeteer😎 - Zespół odpowiedzialny za Playwrighta wprowadził UI Mode. Pozwala on eksplorować, uruchamiać i debugować testy wraz z możliwością “cofania się w czasie/kroków danego testu”.
UI Mode znacznie ułatwia i usprawnia pracę z testami😎
Prezentacje nowej funkcjonalności znajdziesz na oficjalnym nagraniu – What’s new in Playwright 1.32 oraz What’s new in Playwright 1.33 and 1.34
- Dla wszystkich pracujących z Dockerem 🐋 – ściąga z najważniejszymi komendami do pracy z obrazami i kontenerami.
Całość znajdziesz na naszej stronie: Docker Cheat Sheet.
Jest to fragment naszego kursu o pracy z Dockerem (który wchodzi w skład programu o Ciągłej Integracji) 😉
- Jak zarządzać czasem i zadaniami? ⏰
Istnieją różne sposoby i techniki – począwszy od Pomodoro, SMART, OKR, Macierz Eisenhowera… i kilkadziesiąt innych! Dzięki temu możesz eksperymentować i wybrać tą, która najlepiej sprawdzi się w Twoim kontekście 😉
Spis kilkudziesięcu technik znajdziesz na stronie Zarządzanie Czasem i Zadaniami – 40 Metod, Technik, Zasad i Trików. Jest to duży skrót i jeśli jakaś metoda Cię zainteresuje – zachęcamy do poczytania o niej szerzej w internecie 🙂
- Ekosystem JavaScript:
- Jaki jest aktualny stan ekosystemu JavaScript?
- Jakie biblioteki są popularne?
- Jakie są obecnie narzędzia do testowania w JS?
- Jak się to kształtowało na przestrzeni lat?
Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w mega zestawieniu – State of JavaScript 2022: Testing
- Dobre praktyki w programowaniu i automatyzacji są kluczowe, aby tworzyć utrzymywalne i łatwe w rozszerzaniu rozwiązania.
Dlatego warto rozwijać się i poznawać nowe praktyki i doskonalić się w pisaniu kodu.
Dlatego dzisiaj prezentujemy artykuł poruszający sposoby poprawy swojego kodu w TypeScripcie – Mastering TypeScript: 20 Best Practices for Improved Code Quality.
Część z tych dobrych praktyk przemycamy w naszych materiałach – tam pokazujemy je w akcji i na praktycznych przykładach – Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych z Playwright😎
- AI (i narzędzia wspomagające pracę) dostępny z poziomu każdego Windowsa (11)!
W systemie pojawią się takie funkcje jak Copilot, Bing Chat czy Dev Home. Niewątpliwym plusem będzie przyspieszenie wszelkich prac i zadań jakie wykonujemy. Zagrożeniem – czy wpuszczenie AI na każdy komputer jest na pewno bezpiecznym rozwiązaniem? Czy nie hodujemy czegoś, czego nie będziemy wstanie kontrolować?
Więcej o tych zmianach poczytasz w oficjalnym artykule:
Bringing the power of AI to Windows 11 – unlocking a new era of productivity for customers and developers with Windows Copilot and Dev Home.Natomiast o ryzykach możesz posłuchac prof. Andrzeja Dragana:
Andrzej Dragan, Tomasz Czajka I Stanowski. Chat GPT, Sztuczna Inteligencja. - Mega zasoby dotyczące Black Box, System Testing oraz Shift Left. Znajdziesz tam opisy różnych technik, przykłady oraz porady:
- Slack – technika, która pozostawia trochę czasu w Sprincie na nie zaplanowaną pracę.
Jest to przeciwieństwo “upchnijmy w sprincie tyle zadań ile się da”.
Slack pozwala dowozić bardziej przewidywalną liczbę zadań. Dodatkowy czas można wykorzystać na nieplanowane naprawy, albo realizację dodatkowych zadań.Dokładny opis tej techniki, jej wad oraz zalet znajdziesz na blogu Martina Fowlera – Slack. Artykuł ten bazuje na książce AoAD2 Practice: Slack
- Jaki jest stan pracy zdalnej na świecie?
Jakie ma wady i zalety? Jak jest postrzegana? Z jakimi wyzwaniami mierzą się pracownicy?
Niewielkim zaskoczeniem jest dla nas, że znaczna większość pracowników chciałaby kontynuować taki model pracy.
O tym przeczytasz w raporcie przygotowanym w oparciu o dane od 3000 pracowników z całego świata.
Całość znajdziesz pod adresem – State Of Remote Work 2023 - Definition of Done (DoD), czyli Definicja Ukończenia 😉 Pozwala zrozumieć, co jest wymagane, aby uznać dane zadanie za ukończone. W DoD mogą być różnego rodzaju testy, automatyzacja, dokumentacja i wiele innych czynności, które powinny być dostosowane do realiów danego projektu.
O samym DoD poczytasz tutaj: Definition of Done — po co i jak stworzyć?.
Jednak dzisiaj chcemy Ci zaprezentować również anty wzorce DoD: Definition of ‘Done’: Anti-Patterns
- Dobrze dobrana architektura aplikacji pomaga zaoszczędzić koszty, przyspieszyć development oraz ułatwić testowanie.
Jako QA również powinniśmy interesować się różnymi rozwiązaniami. Da nam to większa swiadomość i wiedze o architekturach.
Dlatego polecamy ostatni wpis od Amazona, w którym opisywana jest stara i nowa architektura dla serwisu Prime Video.
Oryginalny wpis na blogu Amazona: Scaling up the Prime Video audio/video monitoring service and reducing costs by 90%
Polecamy również, abyś zapoznał się z wpisem, który analizuje artykuł z bloga Amazona: Amazon Prime Video team throws AWS Serverless under a bus: Saves 90% by ditching Lambda, microservices
- Selektory CSS i XPath są podstawą w automatyzacji UI. Dzięki nim, możemy odnajdywać na stronie różne elementy, a następnie – wchodzić z nimi w interakcję.
Dlatego warto je opanować w stopniu płynnym 😉 W tym celu musisz ćwiczyć.
Do tego polecamy 2 interaktywne strony do nauki:
- Chrome DevTools zawiera wiele różnych przydatnych funkcji, które nie są powszechnie znane:
- zrzut strony/fragmentu w postaci PNG
- emulacji różnych trybów wyświetlania mediów
- podgląd CSS
- eksperymentalny podgląd drzewka dostępności
- Network throttling profiles
- Network filmstrip
Opis tych i kilku innych funkcji znajdziecie na stronach: Chrome DevTools – 20+ Tips and Tricks oraz Chrome DevTools tricks that deserve a spotlight.
Dodatkowo polecamy rzucić okiem na oficjalny blog DevTools Chrome DevTools blog. Znajdziecie tam najnowsze informacje o nowościach i różnych poradach 😉
Co nowego u nas?
- Cały czas publikujemy darmowe materiały z naszego MEGA materiału Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych z Playwright😎
W tym materiale wspólnie budujemy mini framework do testów automatycznych😎 Pokazujemy tam mega przydatne koncepty – narzędzia, jak Trace Viewer, praktyki – DRY, KISS oraz wersjonowanie zmian w VS Code oraz wzorce – Page Objec Model.
Materiał ma już ponad 8 godzin w tym ponad 30 w pełni darmowych lekcji🤯
W ostatnim czasie opublikowaliśmy:
- Debugowanie testów,
- wtyczka Playwright w VS Code,
- pliki Data, czyli jak przechowywać dane w testach,
- wstęp do Page Object Modelu,
- różne implementacje wzorca Page Object Model,
- Page Object Model w testach negatywnych,
- Page Object Model i agregacja akcji,
- zadania utrwalające wiedzę.
Całość znajdziesz na stronie: Praktyczne wprowadzenie do testów automatycznych z Playwright lub na naszym kanale YouTube: @jaktestowac.
- Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Piotrem Podskarbim. W jej wyniku nagraliśmy pierwszy materiał – Mind Engineers’ Series.
W tym materiale skupiamy się na umiejętności i kompetencji miękkich i dlaczego są ważne w IT. Piotrek, QA oraz trener z wieloletnim doświadczeniem, opowiada o 4 bazowych obszarach dla umiejętności miękkich.
Całość znajdziesz na naszej stronie:
Mind Engineers’ Series - Kolejną współpracą, jest cykl darmowych webinarów Mastermind QA, które przygotowaliśmy z Adamem Golą, specjalistą security i twórcą szkoleń dla testerów.
Razem z Adamem pracujemy nad seria materiałów, które pokryją tematy rekrutacji, rozwoju, stawiania celów, umiejętności miękkich, przebranżowienia i wielu innych.
Premiera całości już niebawem 😉
Rozwój
- Krzysiek: Na LinkedIn rozpocząłem publikację wpisów o swoim spojrzeniu na różne aspekty jakości.
Do tej pory opublikowałem wpisy o przydatność planu testów oraz problemach z długiem technicznym. Znajdziesz w nich moje wnioski, najczęstsze błędy oraz przykładowe rozwiązania.
Zachęcam Cię do śledzenia mnie // dodania mnie do znajomych na LinkedIn – dzięki temu nie ominą Cię przyszłe posty i materiały 😉
Całość możesz poczytać poniżej.
Plan testów 👇
Dług techniczny 👇
Code Review 👇
Wracamy do pracy
Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋
Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉