Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 38/39 (21.09.2021-04.10.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Nerkowiec dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Testerskie linki

  1. Artykuł #1: Mega wideo od testerskiej osobistości Lisa Crispin. W prawie godzinnym nagraniu Lisa pokazuje jak zmienia się obecny model testowania w kontekście kultury DevOps. Dobre wprowadzenie do pojęcia DevOps, testowania w tym procesie i zmianach które dotykają obecnie testerów. Lisa Crispin – An Agile Thinking Tool for Building a DevOps Culture.
  2. Artykuł #2: Ultra stronnicza analiza Playwright vs Cypress. Koniecznie weź ją pod uwagę, gdy myślisz o frameworku do automatyzacji (ale się nie sugeruj się tylko nią, bo jest nieobiektywna). My lubimy rant na Cypress (tak bardzo, że zrobiliśmy kurs o Playwright w Pythonie 😎) więc bardzo polecamy: Is Playwright better than Cypress? Playwright vs Cypress.
  3. Artykuł #3: Testowanie i DevOps ma wiele ze sobą wspólnego. Z raportu dowiesz się jakie technologie są najczęściej używane do testowania oraz jaka jest prędkość poprawek w dobrze zautomatyzowanym środowisku: The State of Testing in DevOps.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. ✅ Premierę miał 2 sezon naszego vloga, którego tematem przewodnim będą Rekrutacyjne Protipy.

    W nowych nagraniach opowiadamy o różnych aspektach, na których powinni skupić się kandydaci aplikujący na stanowisko testera, QA, inżynier ds testów. Opowiadamy o całym cyklu aplikowania na nowe stanowisko: od przygotowania, przez aspekty miękkie, aż po tematy techniczne spotykane na rozmowach.

    Nagrania kierujemy nie tylko do początkujących i juniorów. Również niejeden doświadczony QA znajdzie w naszych poradach wartościowe porady.

    Dwa pierwsze odcinki znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

    Rekrutacyjne protipy #1 👨‍🏫 Rekrutacja techniczna

    Rekrutacyjne protipy #2 👨‍🏫 Testerskie repozytorium

  2. Idąc za ciosem nagraliśmy kolejne odcinki vloga. Ich premierę będziemy ogłaszać na naszych socjalach.
    Poruszymy w nich takie tematy jak
    👉 Budowanie i rozwijanie testerskiego CV.
    👉 Zadanie domowe w procesie rekrutacji.
    👉 Zadanie z kodem podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Już w tym tygodniu (04.10 – 10.10) opublikujemy kolejny odcinek drugiego sezonu Testerskiego Vloga. Rozmawiamy z Krzyśkiem o testerskim CV i nieoczywistych protipach. Śledź nasze socjale lub subskrybuj nas na YouTube
  2. Kontynuujemy prace nad CV w Chmurze w kontekście zarządzania środowiskami – zarówno testowym jak i produkcyjnym. Bardzo dobry content jeśli nie chcemy się zgubić w tym, co wrzucamy na dane środowisko.

    Planujemy webinar bazujący na tym temacie. W obecnym sprincie opracujemy projekt takiego wydarzenia.

    Lekcje powstają w ramach Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze.

Rozwój

  1. Przemek: Nie ukrywam, że liczyłem na więcej słuchając: Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon.

    Zaczęło się negatywnie, gdyż nie można przemilczeć nieobiektywnego, nadętego amerykańskiego stylu w jakim jest napisana ta książka. Ilość słodyczy na temat Bezosa i Amazona odrobinę przytyka 😀

    Zapewne wiesz, że zawsze jednak staram się wyciagnąć najlpesze rzeczy z materiałów, które pochłaniam.

    Po pierwsze w książce jest bardzo ciekawie opisana kultura porażki i ryzyka. Aby wygrywać trzeba nauczyć się ponosić porażki. Przerobić, wręcz niezliczoną, ilość nieudanych prób. W tym procesie nie można jednak zapomnieć jak odpowiednio zarządzać ryzykiem aby porażki nas nie wykończyły.

    Bezos w jednym ze swoich listów opisuje dwa rodzaje decyzji.
    Decyzje Typu 1: mają nieodwracalne wielkie następstwa i takie też musimy mocno przemyśleć i się nad nimi długo zastanowić. Stanowią one bardzo niewielki procent podejmowanych przez nas decyzji.
    Decyzje Typu 2, są odwracalne, mają mały impakt i generalnie niewiele się w naszym, życiu czy biznesie zmieni a możemy się sporo nauczyć. Przed takimi decyzjami zazwyczaj stoimy, i takich się też bardzo boimy (myślimy, że to Typu 1 😀). W obszarze decyzji Typu 2 powinniśmy działać szybko, uczyć się i dokonywać zwrotów jeśli trzeba.

    Brzmi to dość banalnie, ale właśnie tak wygląda szybka pętla zwrotna. podejmowanie ryzyka i uczeniu się na porażkach w Decyzjach Typu 2. To coś co może nas szybko wznieść na nowy poziom.

    Czy nie przypomina to Tobie odrobinę testowania czy pisania automatów? Gdy coś tworzymy, sprawdzamy (i jak nie działa) to usprawniamy. Im szybsza jest pętla zwrotna tym szybciej zobaczymy pożądane wyniki. Widać jak świat jest przychylny tego typu praktykom (w obszarze Typu 2) i faworyzuje osoby, które nie boją się odwracalnych porażek.

    To jest chyba najważniejsza lekcja z tej książki aby szybko eksperymentować, nie bać się ponosić porażek i jak najwięcej się z nich uczyć. Następnie skaluj to co zadziałało a efekty mogą być niesamowite. Brzmi prosto – tak jak wszystko co dobre i wielkie ale trudne do wdrożenia😎

    Nie zachęcam Ciebie do tej książki ale zachęcam do jej podsumowania:
    The Bezos Letters by Steve Anderson: Summary & Notes

  2. Krzysiek: Skończyłem Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście.

    Dzisiaj jesteśmy atakowani negatywnymi informacjami, które generują stres. Stres związany jest z produkcją kortyzolu, który intensywnie oddziałuje na nasze ciało migdałowate (jest to jedna ze struktur mózgu, która odgrywa kluczową rolę w emocjonalnej i behawioralnej reakcji na stres). Tu gorąco polecam artykuł Blog Neuroedukacji Zasada 2: Mózg w stresie, w którym autorka, Pani Iza Rudzińska, rozpisuje zachowanie ciała i mózgu w stresie.

    Pomijając indywidualną sytuację każdego z nas, życie w dzisiejszych czasach opiera się na nieustannym pobudzeniu. Szał bycia w ciągłej aktywności dotyka nas coraz bardziej. Z punktu widzenia ewolucji jest to całkowicie nienaturalne. W dzisiejszych czasach stresu nie mierzy się w sekundach, ale w godzinach, dniach i miesiącach spędzanych w ruchliwych i hałaśliwych miejscach, przyjmując nieskończoną ilość negatywnych informacji. Nasze organizmy nie są przystosowane do przebywania w tak przewlekłym stanie stresu. To, co miało nam pomagać, zaczyna szkodzić. Kiedy niewielkie ilości hormonów stresu kumulują się lub kiedy przebywają w naszych organizmach zbyt długo, zaczynają być szkodliwe. Wyrafinowany system zaczyna się rozregulowywać, co szkodzi nie tylko naszym mózgom, ale poszczególnym układom naszego ciała.

    Dodatkowo otaczająca negatywność wpływa na nasze postrzeganie świata – zaczynamy być bardziej pesymistyczni i postrzegać świat w negatywny sposób.

    Media społecznościowe powodują, że nasze relacje z bliskimi ulegają pogorszeniu. Media uzależniają nas od zawartości, budują w nas zazdrość i wywołują potrzebę zdobywania polubień pod postami.

    Książka porusza wiele bardzo ważnych punktów, takich jak:

    • cyfrowy detoks i uważna konsumpcja mediów,
    • empatia, która wiąże się z większym zadowoleniem z życia, kontaktami społecznymi, zdrowymi związkami, większą wydajnością w pracy i lepszym samopoczuciem,
    • kontakt z naturą, który odstresowuje, redukuje stany zapalne, pomaga w odzyskaniu więzi i wzmacnia empatię,
    • dieta, polegająca na odstawieniu nadmiaru cukru i przetworzonych produktów,
    • sen,
    • ćwiczenia fizyczne,
    • medytacja,
    • silne relacje z rodziną i przyjaciółmi.

    Obecnie żyjemy w czasach, które dają nam praktycznie nieskończone możliwości. Mamy pełen dostęp do informacji, miejsc, pokarmów, produktów, rozrywek i wiedzy. Zamiast poprawy naszego zdrowia i wewnętrznego spokoju, żyjemy w ciągłym pędzie i stresie.

    Książka pomaga zrozumieć te problemy oraz gdzie leży przyczyna. W poszczególnych rozdziałach pojawiają się również wskazówki jak poprawić poszczególne aspekty życia. Niektóre z porad można wprowadzić praktycznie z dnia na dzień, natomiast inne wymagają znacznie więcej wysiłku. Dlatego myślę, że dobrym uzupełnieniem tej książki mógłby być pozycje Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami oraz Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji, o których pisałem w poprzednich postach.

    Reasumując – polecam!

  3. Krzysiek: Dzisiaj polecam Moving Target Kettlebell Complex Workout 27.5 | Insane Follow Along Kettlebell Workouts on YouTube. Wspaniały i wymagający trening z kettlami, w którym w zależności od rundy zmienia się liczba powtórzeń danego ćwiczenia.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *