Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 40/41 (05.10.2021-18.10.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Malina dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Testerskie linki

  1. Artykuł #1: Mega artykuł wprowadzający w tajniki mierzenia wydajności na froncie. Jest to jedna z kluczowych zagadnień dla Nowoczesnych Testerów testujących aplikacje, gdzie liczy się każda milisekunda czekania użytkownika. Zachęcamy do ogarnięcia tematu każdemu QA, który ma styczność z testowaniem frontu webaplikacji: Core Web Vitals – czym są i jak je mierzyć?.
  2. Artykuł #2: Jak zapoznasz się z poprzednim artykułem, to możesz śmiało odpalić dowolną stronę i szybko przeanalizować jej wydajność. Możesz skorzystać z narzędzia od Google: Page Speed Insights.
    Jeśli strona jakiś czas już istnieje, to możemy zobaczyć jakie są wyniki z ostatniego roku (np. dla allegro). Zabawę zaczniesz na: TREO SITE SPEED.
  3. Artykuł #3: Na koniec podrzucamy podcast od allegrotech w kontekście wydajności front-end. Eryk Napierała opowiada o wyzwaniach, jakie napotyka w związku z optymalizacją w jednym z najpopularniejszych polskich serwisów. Nie jest zaskoczeniem, że wyzwania to obecnie urządzenia mobilne, a konkluzja jest taka, że jak poprawisz wydajność na mobilu, to desktop też będzie zadowolony. Podcast posłuchasz tutaj Wydajność front-endu – Eryk Napierała.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. ✅ Wypuściliśmy kolejne 2 odcinki naszego vloga, którego tematem przewodnim są Rekrutacyjne Protipy.

    W nowych nagraniach opowiadamy o testerskim CV oraz zadań domowych, jakie można spotkać przed rekrutacjami. Tak jak w poprzednich odcinkach skupiamy się na wskazówkach, które pozwolą zabłysnąć kandydatowi i zwiększą jego szanse na dostanie się na wymarzone stanowisko.

    Nowe odcinki znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

    Rekrutacyjne protipy #3 👨‍🏫 Testerskie CV

    Rekrutacyjne protipy #4 👨‍🏫 Zadanie domowe

  2. Zorganizowaliśmy wydarzenie live Webinar: Testy na produkcji? Poznaj środowiska testowe od zupełnych podstaw, na którym opowiadaliśmy o typach środowisk, jak releasować i jak testować naszą aplikacją. Poza teorią pokazaliśmy również kilka praktycznych przykładów na GitLab CI, na którym możemy w prosty sposób zarządzać naszymi środowiskami.

    Podsumowując wydarzenie – było mega💥, a otrzymany feedback był przytłaczająco pozytywny😁 Ze specjalną nagrodą dla Przema, za bycie najbardziej pozytywnym i zakręconym prowadzącym😁 Nie obyło się też bez drobnych problemów technicznych (jeden z najwredniejszych: problem z dźwiękiem) ale nie przyćmiło to mega atmosfery jakie panują na naszych Live.

    Webinar można otrzymać zapisując się do listy tutaj: WEBINAR: Testy na produkcji? Poznaj środowiska testowe od zupełnych podstaw .

    Dodatkowo sam webinar wszedł w skład naszego Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Tym samym nasi kursanci mają od razu dostęp do wszystkich webinarów z poziomu platformy jaktestowac.pl.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Odbędzie się kolejny webinar! Tym razem poruszymy tematykę testowania wydajności front-endu.

    Okazuje się, że dla wielu testerów to magia a można całkiem prosto śledzić wspomniane metryki. Bardziej zaawansowani testerzy mogą pójść krok dalej i dodać ten aspekt jako stały element budowania aplikacji.
    Od czego zacząć i jak to zrobić? Opowiemy właśnie na webinarze! Śledź nas w socjal mediach aby nie przegapić tego darmowego wydarzenia!

  2. W tym sprincie ponownie OTWIERAMY🎉✨ Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze!

    Mega się cieszymy, że będziemy mogli zaprosić kolejnych Nowoczesnych Testerów do tego przełomowego programu🤗

Rozwój

  1. Przemek: Czytam kilka książek na raz 😀 i najmocniejszą z jaką progresuję jest Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu.

    Autor Nicolas Taleb to mega barwna postać o kontrowersyjnych poglądach. W naszych recenzjach przybliżyliśmy już jego dwie pozycje:
    Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy
    Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

  2. Taleb? Wszystko co jest stare i znane, odrzucanie tego co nowe i niezbadane 😀 Jest to powtórka z poprzednich książek, ale warto ponownie posłuchać o ultrapozytywnym wpływie umiarkowanych stresorów na nasze życie.

    Autor jest dość bezwzględny dla wszystkich niepraktycznych zawodów (ekonomiści i recenzenci, czy niepraktykujący eksperci). Czasem ilość sarkazmu wręcz przytłacza. Patrząc jednak na pozytywy nie trudno się zgodzić z myśleniem związanym z prostotą.

    Dobrym przykładem może być sztanga do ćwiczeń będąca bardzo prostym i historycznie uznanym przedmiotem. Za jej pomocą przeciętna osoba jest w stanie wykonać najważniejsze ćwiczenia potrzebne do wygenerowania umiarkowanych stresorów wspierających antykruchość organizmu😀

    Kolejną sprawą jest praktyka – ale o tym napiszę w następnym newsie.

  3. Krzysiek: Ukończyłem 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów.

    Książka opisuje różnego typu modele, które mają za zadanie pomóc nam w podejmowaniu decyzji. Całość jest podzielona na szybkość, kontekst, wyraźniejsze dostrzeganie tego co ważne, rozwiązywania problemów i czego warto unikać.

    Model mentalny w książe jest opisany jako:

    Otóż jest to mapa, która pomaga Ci kierować uwagę na istotne elementy tego, w obliczu czego właśnie stoisz, oraz definiuje kontekst, tło i kierunek Twoich potencjalnych działań. Zdobywasz rozumienie (nawet jeżeli brakuje Ci twardej wiedzy lub długiej praktyki) oraz zdolność do podejmowania optymalnych decyzji. (…) Modele mentalne pomagają zrozumieć zaistniałą sytuację i jej przewidywalne konsekwencje. Można więc nazwać je także życiowymi heurystykami bądź kryteriami oceny i zrozumienia. Możesz też myśleć o nich jak o goglach, które wkładasz, kiedy chcesz się skupić na konkretnym celu.

    Modele skupiające się na szybkości i kontekście:

    • Model Eisenhowera – polega na podziale rzeczy pod kątem ich ważności i pilności. Więcej o tym modelu przeczytasz na Macierz Eisenhowera, jak ustalić priorytety dla działań oraz Matryca Eisenhowera – Najlepsze Narzędzie do Ustalania Priorytetów.
    • Myślenie perspektywiczne – polega na poszerzaniu swojej perspektywy poprzez zbieraniu dodatkowych informacji i próbie przewidzenia konsekwencji swoich akcji. Więcej o tym modelu przeczytasz na Jak myśleć perspektywicznie?
    • Decyzje odwracalne i nieodwracalne – rozróżnienie tych akcji powinno być brane przy podejmowaniu decyzji. Powinniśmy starać się wykonywać decyzje odwracalne, gdyż ostatecznie nic się nie traci, a można bardzo dużo się nauczyć.
    • Minimalizuj żal – ciekawa metoda zaproponowana przez Jeffa Bezosa. Jak będziemy się z danym działaniem czuli w wieku 80 lat? Jak duży żal odczujemy, gdy czegoś nie zrealizujemy?

      Wiem, że w wieku 80 lat nie będę miał do siebie żalu o próbowanie. Tak samo nie zamierzałem żałować spróbowania swoich sił w internecie, o którym myślałem, że będzie kolejną “wielką rzeczą”.

      Wiedziałem, że jeśli poniosę porażkę, nie będę tego żałował, bo żałować mogę tylko czegoś, czego nie zrobiłem.

    Następnie przedstawione są modele pozwalające lepiej analizować aktualne sytuacje:

    • ignoruj czarne łabędzie,
    • szukaj punktów równowagi,
    • poczekaj na regresję do średniej.

    Modele te przestrzegają przed zmianą naszych poglądów i sposobów myślenia po wystąpieniu jednej, mało prawdopodobnej sytuacji (przysłowiowe czarne łabędzie). Również analiza sytuacji powinna odbywać się po stabilizacji, gdyż czasem występują odstępstwa od normy, które mogą zaburzać nasze postrzeganie świata. Przykładowo, gdy z rodziną jadamy obiady w domu przez 95% czasu, ale na tydzień wybierzemy się na drugą wycieczkę, to nie powinniśmy analizować kosztów wyżywienia w oparciu o wycieczkę, a w oparciu o średnią.

    Opisane są też modele określone jako “stare, ale jare”:

    • Prawa Murphy’ego – zbiór czasem humorystycznych powiedzieć, które sprowadzają się do założenia, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe,
    • Brzytwa Ockhama, czyli zasada, że w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć,
    • prawo Hanlona, czyli

      Nigdy nie przypisuj złej woli do tego co może być wystarczająco dobrze wyjaśnione głupotą

    • Zasada Pareto, inaczej zasada 80/20 i mówi, ze na 80% efektów ma wpły 20% zadań. (więcej możesz poczytać tutaj: Zasada Pareto – na czym polega i czy ma zastosowanie w pracy?).
    • Prawo Sturgeona – czyli po prostu Dziewięćdziesiąt procent wszystkiego jest gó*nem. Niezależnie od tego, czy mówimy o fizyce, chemii, psychologii ewolucyjnej, socjologii, medycynie, muzyce rockowej czy country, 90 proc. wszystkiego nie jest nic warte – potwierdził w 2012 r. filozof Daniel Dennet, który uznaje prawo Sturgeona za jeden z siedmiu filarów krytycznego myślenia.
    • Prawo Parkinsona, czyli im więcej masz czasu na wykonanie jakiejś czynności, tym dłużej ją wykonujesz.

    Poza powyższymi modelami, w tej pozycji znajdziemy jeszcze:

    • weryfikuj własny punkt widzenia za pomocą wzajemnej oceny,
    • zrób to jak Darwin,
    • trop własne słabości,
    • odróżniaj współzależność od przyczynowości,
    • opowiadanie historii wspak,
    • metoda SCAMPER,
    • oraz kilka innych.

    Książka zawiera ogrom przydatnej wiedzy, która została też poparta przykładami. Jednakże nie traktowałbym tej książki jak poradnika, który po przeczytaniu zmieni Twoje życie. Bardziej jako drogowskaz i zbiór tematów, które należałoby następnie poszerzać i praktykować w życiu. Reasumując – gorąco polecam!

  4. Krzysiek: Dziś motywacyjnie – Neuroscientist: “First Hour of The Morning is CRUCIAL” | Andrew Huberman. Codziennie przyswajamy setki różnych kontekstów co po jakimś czasie powoduje przesycenie dopaminą. To może prowadzić do złego samopoczucia. Jednym z przykładów jest tutaj sięganie po telefon zaraz po przebudzeniu – atakujemy sensory rzeczami związanymi z praca czy przyjemnościami, takimi jak instagram. To natomiast powoduje brak należytego uporania się przez mózg z informacjami i emocjami z poprzedniego dnia. Dodatkowo nieprzyjemne rzeczy mogą wzbudzać stres już od pierwszych minut po przebudzeniu. Tutaj również polecam analizę Łukasza Polikowskiego: Neurobiolog: “Pierwsza godzina dnia jest najważniejsza dla motywacji!”. Warto przemyśleć sposoby na usprawnienie pracy mózgu, aby być bardziej efektywnym, wypoczętym i szczęśliwszym. Dla przypomnienia, temat cyfrowego detoksu porusza książka Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście, którą opisywałem w poprzednim newsie.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *