Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 42/43 (19.10.2021-01.11.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Ogór dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Testerskie linki

  1. Artykuł #1: Ciekawy artykuł związany z ważnym elementem pracy każdego testera. Gdy przychodzi ten czas i trzeba popracować na danych prawie produkcyjnych warto znać temat anonimizacji danych i podobnych strategii (szczegolnie w kontekście RODO): Anonimizacja a pseudonimizacja i ich zastosowanie w kontekście RODO.
  2. Artykuł #2: Kolejny artykuł to właściwie dyskusja ze storny wsparcia firmy Dell dotycząca topowego biznesowego laptopa. Okazuje się, że wyłącznie laptopa to nie taka prosta sprawa. System Windows zmierza w zgodną ze światowymi trendami, modą na odbieranie użytkownikom możliwości decydowania o swoim sprzęcie. Problem bedzie narastał a powstające w ten sposób wektory ataków (niewyłaczone urządzenia) będa coraz lepszym kąskiem dla hackerów: FAQ Modern Standby.
  3. Artykuł #3: Było już o Microsoft to teraz czas na markę Apple. W kontekscie security tutaj też mamy bardzo ciekawy przypadek. Jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie iOS wciąż czeka na krytyczna poprawkę bezpieczeństwa – tak długo, że osoba, która ją zidentyfikowała postanowiła upublicznić podatność. Nowe memoji wprowadzane sa bez problemu ale poważne luki zabezpieczeń zostają. Warto o tym pamiętać, że nie ma idealnych systemów: Disclosure of three 0-day iOS vulnerabilities and critique of Apple Security Bounty program.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. Jeszcze tylko do wieczoru 04 listopada można dołączyć do naszego najbardziej chmurowego programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji..
  2. Zorganizowaliśmy wydarzenie live Webinar: Trzy kliknięcia do wydajności – Praktyczne wejście w testy performance front-end, na którym opowiadaliśmy o prostych testach wydajności, jakie można przeprowadzić na stronach. Również pokazaliśmy jak można wkomponować takie testy do procesu Ciągłej Integracji.

    Wydarzenie to cieszyło się jeszcze większym zainteresowaniem niż wcześniejszy webinar o środowiskach🤯 Przyznam, że czasem nie nadążałem z odpowiedziami na czacie.

    Webinar można otrzymać zapisując się do listy tutaj: WEBINAR: Trzy kliknięcia do wydajności – Praktyczne wejście w testy performance front-end.

    Dodatkowo sam webinar wszedł w skład naszego Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Tym samym nasi kursanci mają od razu dostęp do wszystkich webinarów z poziomu platformy jaktestowac.pl.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Kolejny sprint to praca nad dodatkami do Programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Będziemy pracować nad materiałami z CV w Chmurze oraz tymi związanymi ze środowiskami.
  2. Wypuścimy kolejny odcinek vloga. Tym razem będzie o Kodowaniu na rozmowie – tz. Live Coding. Zdradzamy w tym odcinku mnóstwo dobrych porad jak podejść do tego tematu. Szczególnie, że jest to jedno z trudniejszych wyzwań podczas rekrutacji. Śledź nas w mediach i tam z pewnością pojawimy się ze wspomnianymi materiałami.

Rozwój

  1. Przemek: Obiecałem dokończyć recenzję Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu.

    Obiecałem napisać o praktyce – którą, jak podkreśla autor Nicholas Taleb, jest najważniejszym elementem stanowiącym o naszej wiedzy. Jeżeli ktoś jest w czymś dobry nie musi już nic więcej robić, aby uchodzić za wzór. Taka postawa broni się pomimo braku wiedzy czy zorientowania w temacie. Jeśli praktyk jest w czymś dobry, wszystkie inne atrybuty przestają mieć znaczenie.

    Życie toczy się bez znajomości życia. I to jest bardzo ważna lekcja wyniesiona z tej lektury. Nie musimy o wszystkim wiedzieć ani, znać wielu praw by być w czymś naturalnie dobrzy. Dużo mówimy o tej strategii w naszych Programach nauczających testerów. Zdecydowanie stawiamy na praktykę i samodzielne uczenie się oraz zdobywanie umiejętności.

    Ludzie zbyt często pytają “jak” a zbyt mało, po prostu, eksperymentują. Wiadomo, że nie jest to uniwersalna zasada jednak ma przełożenie w większości standardowych aktywności. Przykładem niech będzie zdrowie, którego jednym z kluczowych elementów jest ruch. Najbardziej podstawową jego formą jest spacer. Przeciętny człowiek zwykle niewiele spaceruje i jest wysoce prawdopodobne, że zaniedbuje w ten sposób swoje zdrowie. I takich prostych elementów w naszym świecie są setki.

    Czyli prostota i sprawdzone recepty. Co jeszcze wartościowego można wynieść z tej książki? Wiele ciekawych konceptów jednak najważniejszym jest skóra w grze. Jeśli ryzykujemy czymś dla nas ważnym w podejmowanej aktywności oznacza to często, że autentycznie będziemy walczyć o zwycięstwo. Jest to koncept, który stawia na przeciwnych stronach drobnego przedsiębiorcę i prezesa międzynarodowego banku.

    Ten pierwszy, jeśli nie wygra swojej walki zostaje bez środków do życia. Ten drugi zazwyczaj dostaje wielomilionowe odprawy i nie ponosi kompletnie odpowiedzialności za miliardowe straty. Dlatego tak ważny jest koncept skóry w grze, który jest bardzo dobrym wskaźnikiem zaangażowania i intencji.

    Na koniec warto te koncepcje skonfrontować z tematyka współczesnego niewolnictwa. Gdy już zostaniemy uwikłani w spiralę standardów życia (kredyty, koszty utrzymania, płatna edukacja), ryzykowanie własnej skóry staje się zbyt kosztowne. Pracodawca z umową o pracę z łatwością nas zdominuje w porównaniu do niepewnej przyszłości w realizacji własnego nieszablonowego pomysłu.

    Współczesne, życie to ciekawy miks starożytnych praw ubranych w nowoczesne technologie. Czy jednak funkcjonowanie we współczesnym, pełnym wygód świecie sprawia, że jesteśmy w stanie podjąć chęć ekspozycji na umiarkowane stresory? Ci którzy zaryzykują własną skórę mają szansę na wyłamanie się z systemu. Tego właśnie mogę Tobie życzyć i zachęcić do wspomnianej lektury 😀

  2. Krzysiek: Obecnie jako lżejsza i krótszą lekturę wybrałem Znaleźć czas. Twój sprawdzony system produktywności.

    Pozycja ta jest zbiorem różnych praktyk, które pozwalają na poprawę produktywności – począwszy od priorytetyzacji, wyznaczania celów, przez zarządzanie otoczeniem, pracę głęboką, aż po wytwarzanie nawyków. Poruszane są takie aspekty jak macierz Eisenhowera (o której wspominałem w poprzednim newsie przy okazji recenzji 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów). W przypadku pracy głębokiej jest odniesienie do Praca głęboka, w której mocno skupiamy się na danym tasku jednocześnie odcinając się od świata. Również poruszana jest kwestia wielozadaniowości i częstego przełączania kontekstów – może nam się wydawać, że jesteśmy w tym dobrzy i pozwala nam to na poprawę produktywności. Nic bardziej mylnego – częste przełączanie kontekstów powoduje, że nasza praca traci na jakości a czas realizacji się wydłuża.

    Ogólnie książka ta jest wartościową pozycją – porusza wiele aspektów, które następnie można zgłębiać dokładniej w innych dziełach (jak np. w Praca głęboka).

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *