Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 46/47 (16.11.2021-29.11.2021).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Rabarbar dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Testerskie linki

  1. Artykuł #1: Raport od Capgemini o trendach w testowaniu – Capgemini, Sogeti and Micro Focus Research: World Quality Report 2021-22. W raporcie zawarto dane zebrane z różnych firm, zarówno europejskich jak i amerykańskich. Dane pokazują jakie są bieżące potrzeby firm, z jakimi problemami się zmagają oraz w których kierunkach może nastąpić rozwój szeroko pojętego testowania.
  2. Artykuł #2: Super analiza trendów w automatyzacji testowanie na 2022 rok. Jeśli szukasz najbardziej testersko gorących obszarów do rozwoju koniecznie zobacz: Automation Testing Trends for 2022 by Joe Colantonio. Ciekawym elementem jest wspomnienie o Core Web Vitals, które omawialiśmy na webinarze miesiąc temu – widać czujemy temat Nowoczesnych Testerów 😁
  3. Artykuł #3a: Potężny raport od inhire.io, który zawiera najnowsze analizy rynku i ogłoszeń o pracę – Zarobki w branży IT w Q3 2021.
  4. Artykuł #3b: Również od inhire.io dostępny jest kalkulator wynagrodzeń: IT salary calculator. W prosty sposób możesz zobaczyć średnie wartości widełek dla różnych ofert dla QA z uwzględnieniem pojawiających się słów kluczowych – jak technologie i narzędzia, roli oraz miasta, z którego pochodzi oferta.
  5. Więcej raportów z wcześniejszych okresów znajdziesz w naszej czytelni: Raporty i analizy rynku IT z różnych lat.

Co nowego u nas?

W tym sprincie:

  1. Kończymy wprowadzenie poprawek do nowej sekcji CV w Chmurze – Deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1 stanowiący element Programu Programu Podstaw Ciągłej Integracji. Cały materiał już jest wdrożony na produkcję i niedługo nasi kursanci będą mogli zacząć zabawę z nowymi materiałami. Szczególnie dumni jesteśmy z części o zarzadzaniu środowiskami w Chmurze.
  2. Udostępniliśmy kolejny odcinek vloga Rekrutacyjne protipy #5 👨‍🏫 Live coding [jaktestowac.pl vlog S02E05]. W tym odcinku opowiadamy czym jest live coding, jak się do niego przygotować oraz na co zwracać uwagę.
  3. Podjęlismy decyzje o zamknięiu możliwości przystąpienia do naszego największego Programu Programu Testów Automatycznych w Selenium + Python. Zakup można wykonać tylko do wtorku (30 listopada) do godziny 16:00. Po tym czasie nie będzie możliwości przystąpienia do Programu i nie wiemy kiedy otworzymy go ponownie (i czy w ogóle!😨).

    Zmiana ta jest podyktowana naszą ewolucją związaną z rozlokowaniem sił w jaktestowac.pl przy pracy nad różnymi Programami. Czasowa możliwość zakupu Programu pozwala nam na maksymalne skupienie się na produkcji materiałów i dowożeniu większej wartości dla kursantów pomiędzy oknami dostępowymi.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

  1. Już we wtorek o 18:00 wystąpimy na webinarze KraQA – Andrzejkowe wróżenie z fusów – rozmowy o przyszłości QA. W trakcie rozmowy postaramy się odpowiedzieć na pytania:

    Jak będzie wyglądać rola QA w nadchodzącym roku?
    Czy Sztuczna Inteligencja już w przyszłym roku zastąpi testera, a może uda nam się ją pokonać na rynku pracy?
    Jakie umiejętności mogą być najbardziej cenione przez pracodawców?

    Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie KraQA #46 Andrzejkowe wróżenie z fusów – rozmowy o przyszłości QA [online].

    Również możecie już śledzić wydarzenie na Youtube – KraQA #46 Andrzejkowe wróżenie z fusów – rozmowy o przyszłości QA [online].

  2. Nagranie kolejnego odcinku testerskkiego vloga o rekrutacji. Jesteśmy na etapie dobierania tematu.
  3. Nagranie lekcji w formacie video do materiałów z CV w Chmurze – Deploy własnej strony – Podstawy Ciągłej Integracji – Bonus 1. To jest dość spore przedsięwzięcie i na efekty trzeba będzie trochę poczekać 😁

Rozwój

  1. Przemek: W końcu zabrałem się za książkę, która pojawia się w bardzo wielu lekturach związanych z rozwojem czy wyznaczaniem celów: Człowiek w poszukiwaniu sensu Victora E. Frankla.

    Warto do niej zajrzeć chociażby ze względów historycznych. Podziw budzi relacja z życia w niemieckich obozach koncentracyjnych. Pozwala ona spojrzeć na nasze życie z zupełnie innej perspektywy. Relacja psychologa będącego samemu przedmiotem demonicznego eksperymentu jest kopalnią ciekawych (i przerażających) przypadków.

    Odkrywcze okazały się statystyki związane z przeżywalnością w obozach, czy zdrowiem więźniów którzy żyli w skrajnie niedogodnych warunkach.

    Podstawą przeżycia, gdy człowiek jest fizycznie zdolny do życia, okazuje się psychika ludzka, a właściwie poczucie sensu istnienia. Człowiek, który tracił ów sens, poddawał się i umierał. To zdziwiło autora – jak wielki wpływ ma psychika na przetrwanie człowieka.

    Łącząc powyższy fakt z najbardziej uznanymi książkami o samorozwoju łatwo znajdujemy punkt styczny. Poczucie sensu, misja życiowa czy po prostu dobry cel pozwala nam na budowanie podstaw naszych działań. Jest to z jednej strony oczywiste i trywialne i w pełni się z tym zgadzam, jednak niewielu ludzi pracuje aktywnie nad tymi podstawami.

    Polecam tę książkę ze względu choćby na jej wymiar historyczny oraz wszystkim którzy szukają tego czegoś w swoim życiu. Tak jak podstawą zdrowia jest sen, woda, zdrowe jedzenie i ćwiczenia tak podstawą naszego skutecznego działania jest klarowna misja nadająca sens codziennym zmaganiom.

  2. Krzysiek: Obecnie jestem w trakcie Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia.

    Pozycja skupia się (jak tytuł sugeruje) na byciu skutecznym przywódcą i liderem. Zawiera ona wiele cennych rad oraz wskazówek jak podchodzić do ludzi, jakich błędów unikać i na czym się skupiać.

    Dobry lider powinien dbać o rozwój pracowników. Powinien w tym uwzględniać zarówno cele projektu, ale też i cele i potrzeby ludzi. Czasem na pierwszy rzut oka cele te mogą się różnić, bo może pracownik nie do końca rozumie ogólnego celu projektu i organizacji. Wtedy dobry przywódca powinien przedyskutować wspólny cel i lepiej przedstawić swoje argumenty, dlaczego taki rozwój jest potrzebny w firmie.

    Uwzględnienie sposobu pracy pracownika może pomóc w maksymalizacji jego wydajności. Przykładowo jedna osoba, aby efektywnie wykonywać swoje zadania, potrzebuje bardzo precyzyjnych danych, natomiast innej wystarczą bardzo ogólne wskazania celu. Innym przykładem jest praca w zespole – jedni lubią bliską współpracę, natomiast inni preferują model pracy głębokiej. Uwzględnienie tych indywidualnych cech może przynieść bardzo dużo korzyści dla projektu oraz dla ogólnego samopoczucia ludzi.

    Docenienie i motywacja pracowników jest kluczowa. Nie można jednak przesadzić z pochwałami i naganami – gdy będziemy chwalić wszystko i wszystkich to pochwały przestaną działać. Również jeśli będziemy bardzo wychwalać niewielkie osiągnięcia słabszych pracowników, to bardziej doświadczeni i wydajni pracownicy mogą poczuć się niedocenieni. Również różnych ludzi motywują różne rzeczy – dla jednych motywatorem i sposobem docenienia jest dobra kawa, a dla innych – wynagrodzenie finansowe. Ale tu też trzeba uważać – po osiągnięciu pewnego poziomu wynagrodzenia, dalsze jego podnoszenie może nie mieć wpływu na motywację pracownika. Trzeba jednak pamiętać o jednym – nie wynagradzanie pracowników, którzy się wyróżniają na tle innych o podobnym poziomie, jest podstawowym błędem zarządczym, bo skutkuje obniżeniem motywacji. Jest to sprawa bardzo indywidualna i trzeba przyjrzeć się każdemu z osobna.

    Skuteczne przywództwo nie jest łatwą sztuką i wymaga dużo pracy, dokształcania się i pracy z ludźmi. W tym kontekście w książce pojawia się przykład awansu pracownika na stanowisko liderskie i porady jaką dostaje – zdaj się na zdrowy rozsądek.

    Czy myślisz, że to dobra porada?

    Nie, jest to zła porada 😉 Bo czym jest zdrowy rozsądek? Jak można go określić? Zdrowy rozsądek może bardzo się różnić w zależności od doświadczeń danego człowieka. Przykładowo w przypadku podpisywania umów – dla jednej osoby zdroworozsądkowe będzie wielokrotne i bardzo dokładne upewnienie się, że druga strona zrozumiala wszystkie zapisy z dokumentu. Natomiast dla drugiej osoby takie podejście może wydawać się po prostu stratą czasu. Dlatego podejście na zdrowy rozsądek jest bardzo mgliste i śliskie, bo może prowadzić do złego zrozumienia, konfliktów i spadku motywacji.

    Kiedy awansujesz lub otrzymujesz kierownicze stanowisko, nie nabywasz automatycznie umiejętności i technik, które uczynią cię skutecznym liderem. Trzeba się tego nauczyć. Pierwszym krokiem jest szacunek dla współpracowników

    Każdy rozdział na końcu zawiera podsumowanie najważniejszych elementów, dzięki czemu łatwiej sobie przyswoić, zapamiętać i przypomnieć materiał, np. gdy wracamy do książki po jakimś czasie.

    Obecnie jestem w okolicach połowy książki, ale już teraz mogę powiedzieć, że jest ona świetną i wartościową pozycją.

  3. Krzysiek: Na ten tydzień polecam intensywny trening całego ciała od Precision KettlebellsMagnificent Total Body Follow Along Kettlebell Workout On Demand with Precision Kettlebells. Mocny trening, do którego można samemu dostosować intensywność lub obciążenie w zależności od potrzeb.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *