Wstęp

Nadciąga podsumowanie sprintu – tym razem z tygodni 49/50 (01.12.2020-14.12.2020).

Obecny dwutygodniowy sprint w jaktestowac.pl o nazwie Uaz dobiega końca. Jakie zmiany zaszły u nas i wokół? Jakie mamy plany? Zapraszamy do lektury!

Co nowego?

W tym sprincie:

 1. ✅ Dodaliśmy miejsce, gdzie będzie można zweryfikować wydane przez nas certyfikaty ukończenia kursu. Strona znajduje się pod adresem – Rejestr Certyfikatów.
 2. ✅ Dostarczyliśmy pierwszą część kolejnego bonusu dla kursantów Ciągłej Integracji w Chmurze. Bonus to docelowo kilkadziesiąt lekcji o GitHub Actions. Od wprowadzenia do przykładów konfiguracji. Temat bardzo ciekawy w kontekście już dość fajnie opracowanego u nas GitLaba (więcej w następnym akapicie). Wdrożenie na produkcję nie byłoby możliwe bez ogromnego wsparcia zaprzyjaźnionych testerów, którzy wykonali dla nas testy akceptacyjne💪
 3. ✅ Kursant Przemek (zbieżność imion przypadkowa z Przemkiem z jaktestowac.pl ) stworzył do jednego z bonusów Skorowidz. Jest on dostępny poblicznie Skorowidz – Docker – Praktyczne wprowadzenie do budowania obrazów 😀 Bonus w postaci kursu o Dockerze wchodzi w skład Programu Podstawy Ciągłej Integracji w Chmurze.

Nadchodzące nowości

Co planujemy?

 1. ✅ Kolejne lekcje o GitHub Actions są już w zaawansowanej produkcji. Jest to porównanie kodu Ciągłej Integracji pomiędzy GitHub a GitLab co umożliwia szybkie przeniesienie się pomiędzy dwoma najpopularniejszymi na świecie serwisami do przechowywania kodu.
 2. Jesteśmy w trakcie wewnętrznej serii spotkań retro, na których ustalamy plany na najbliższe miesiące. Już widzimy jak zaprocentowały zeszłoroczne prace nad celami i wizją rozwoju inicjatywy. Mamy się do czego odnieść i wiemy, co zadziałało a co trzeba usprawnić. To doświadczenie pozwala nam sprawniej przygotować się na kolejny rok i lepiej zweryfikować nasze plany wsparcia wszystkich Nowoczesnych Testerów.

Ciekawostki

Co przyciągnęło naszą uwagę?

 1. ✅ Właśnie nawiedziła nas usterka we wszystkich usługach Googla 😀 W organizacji między innymi korzystamy z narzędzi Google, jak Google Drive, przez co na chwilę zostaliśmy zablokowani z publikacją Newsa. Na szczęście dostępność usług została szybko przywrócona. Polecamy narzędzia do monitorowania statusu stron i usług https://downdetector.com/ oraz https://www.google.com/appsstatus#hl=pl&v=status.
 2. ✅ Cyberatak na firmę zajmującą się… cyberbezpieczeństwem. To trochę tak jak z backupami. Nie chodzi o to czy będziesz potrzebował tylko jak szybko dosięgnie Ciebie ten problem. Takich ataków będzie coraz więcej, więc zachęcamy do poszerzania kompetencji z obszarów security. FireEye breach: State-sponsored attackers stole hacking tools/
 3. W ostatnich dniach premierę miał długo wyczekiwany Cyberpunk 2077. Czy spełnia pokładane w niej nadzieje? W większości tak, ale… jakość i liczba błędów skutecznie niszczy radość z rozgrywki. Skutkuje to negatywnymi ocenami na portalach . Mimo to koszty produkcji chyba już się zwróciły 😉 Pozostały koszty naprawy błędów… 😀
 4. ✅ Przemek: Ukończyłem Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża i mocno polecam wszystkim, którzy zaniedbują dowolny obszar w swoim życiu.

  Dla wszystkich zaciekawionych tą lekturą wspomnę, że jest to jednak książka wymagająca. Trzeba odpowiednio usystematyzować sobie z niej wiedzę, przygotować strategię i plan. A następnie wykonać go.

  Wkraczamy na wspaniały teren zaufana tak przygotowanemu procesowi i jego wykonaniu. Właściwie nie trzeba wtedy patrzeć na cele i plany. Wystarczy wykonywać proces, krok za krokiem i dokonać jego rewizji po danym czasie. Supeł proste ale jakże trudne do wykonania.

  Zachęcam gorąco.

 5. Przemek: Obecnie słucham Ego to Twój wróg.. Jest to kontrowersyjna pozycja, gdyż znajdziemy w niej bardzo skrajne stanowiska, historie ludzi, którzy zmienili świat, ale zostali zapomnieni. Bardzo ciekawie mówiąca o tym, by siedzieć cicho i robić swoje.

  Dużo moich postaw stoi w opozycji z przemyśleniami autora i nie zgadzam się bardzo często z jego stwierdzeniami. Mówienie o tym, że ktoś wygrał czy przegrał przez Ego, nie przemawia do mnie, gdyż ciężko stwierdzić czym jest wygrana albo przegrana. Widocznie patrzę przez pryzmat mojego Ego. Ergo – podoba mi się!

  W książce znajdziemy wiele odniesień do filozofii stoicyzmu, która jest bardzo ciekawym systemem. Ja generalnie jestem zwolennikiem panowania nad Ego i wykorzystywaniem jego siły. Zobaczymy jak zmienię zdanie kontynuując tę lekturę.

 6. Krzysiek: Ukończyłem Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny. W trakcie czytania moja ocena tej pozycji wzrastała. Początek był dość niemrawy, ale z czasem się rozkręciła. Pojawiło się wiele tematów o samodyscyplinie, o rozwoju, o byciu otwartym na opinie i naśladowaniu ludzi, których podziwiamy. Najważniejsze jest określenie celu, a następnie zmierzanie do tego celu i dbanie o swój rozwój. Również podejście jest bardzo ważne – bycie otwartym, brak narzekania i złoszczenia się na rzeczy, na które nie mamy wpływu.

  Książkę polecam wszystkim, którzy szukają cennych rad i wskazówek do działania.

 7. Krzysiek: Obecnie słucham Mentoring. Zestaw narzędzi. Jakiś czas temu przystąpiłem do grona mentorów w firmie, gdzie pracuje na co dzień. Dlatego obecnie dodatkowo szukam materiałów do poszerzenia swojej wiedzy 😉

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *