Wstęp

Zapraszamy do ciekawostek i podsumowania długiego sprintu Sarna🦌 z tygodni 42/43/44 (18.10.2022-07.11.2022).

👇 MEGA DARMOWY MATERIAŁ! 👇

Testerskie linki

  1. Google wprowadza w Chrome ograniczenia, przez które wtyczki do blokowania reklam przestaną działać – Koniec blokowania reklam w Google Chrome. AdBlock, uBlock i inne przestaną działać oraz Wiemy już, kiedy adblocki przestaną działać w Google Chrome. Ciekawi nas jak zareagują użytkownicy tej przeglądarki, gdy ta zmiana wejdzie w życie🤔 U nas będzie bez zmian – prywatnie działamy na FireFoxie 😉

    Jeśli chciałbyś poczytać o problemie dominacji Chrome, czym jest manifest oraz jakie były reakcje twórców innych przeglądarek, to zachęcamy do lektury Manifest v3. Jak Google zabija blokowanie reklam.

  2. Do czego zdolna jest współczesna sztuczna inteligencja? Może pomóc przy przepisywaniu frameworka do testów! Największe zaskoczeniem jest to, że gdy sztuczna inteligencja dobrze złapie kontekst to używa metod i technik, o których nie miałeś pojęcia a są standardem danej biblioteki. Zresztą przeczytaj sam:
    Rewriting tests from Cypress to Playwright using GPT3.
  3. W ostatnich tygodniach miała miejsce infekcja wielu paczek Pythona za pomocą złośliwego oprogramowania. Atakujący zmodyfikowali mniej popularne paczki oraz takie, które wchodzą w skład zależności tych bardziej popularnych. Cała akcja (oraz przykłady ataktów) została opisana przez niebezpiecznik.pl – Uwaga programiści! Wiele bibliotek Pythona zostało zainfekowanych. Artykuł ten bazuje na oryginale od phylum.io – Phylum Discovers Dozens More PyPI Packages Attempting to Deliver W4SP Stealer in Ongoing Supply-Chain Attack.

    Co proponujemy w związku z tym atakiem:

    • Włączenie zwijania linii (złośliwy kod może być ukryty w daleko w linii i ten kod nie będzie wyświetlany podczas edycji w IDE)
    • Gdy importujesz paczkę sprawdź czy nie dodałeś przypadkowo spacji lub nie zrobiłeś literówki podczas wpisywania nazwy paczki.
    • Użyj pakietu do sprawdzania bezpieczeństwa paczek jak https://pypi.org/project/safety/
    • Upewnij się, że nazwa paczki jest poprawna i że wiesz dokładnie jaką paczkę chcesz zainstalować 😉 Przykładowo moduł Express dla JavaScriptu https://www.npmjs.com/package/express można pomylić z https://www.npmjs.com/package/expressjs. Zmylić może tu oficjalna strona modułu Express, która nazywa się https://expressjs.com/ oraz, że czasem można usłyszeć w mowie potocznej “expressjs” 😉
  4. Plik README.md jest bardzo ważną częścią dokumentacji projektu i może zawierać informacje o projekcie, sposobie przygotowania środowiska, uruchomienia aplikacji, sposobach konfiguracji i poradami jak radzić sobie z najczęstszymi problemami. Jak dobrze napisać ten dokument i jaki styl stosować? Porady znajdziesz w artykule How to write a good README.

Co nowego u nas?

  1. Dodaliśmy ponad 2 godziny nowego materiału do naszego Programu Podstawy Testowania REST API. Obecnie cały materiał to ponad 34 godziny nagrań🤯 Wszystkie nowe lekcje są oczywiście dostępne dla naszych kursantów, którzy dołączyli do tego Programu w ostatniej edycji😎
  2. Pracujemy aktywnie nad betą nowej aplikacją do testów, która umożliwi zarówno testy UI oraz API. Drugim tematem jest całkowicie nowy materiał, który oprzemy właśnie o tą nową aplikację do testów😎

    Chcemy aby kursant mógł za darmo umieścić rozbudowaną aplikację w chmurze i aby mógł cieszyć się testami, które także uruchomi na chmurowym serwerze Ciągłej Integracji. Niesie to za sobą wiele ciekawych wyzwań, którymi dzielimy się w storisach na Instagramie i FB.

    Obecnie prowadzimy testy drugiej wersji bety aplikacji. Jeśli te testy przejdą pomyślnie przejdziemy do kolejnego etapu związanego z testami z udziałem beta testerów.

Pracujemy dużo z testami we frameworku Playwright. Efektem tego jest oficjalny pull request do tego frameworka. Więcej poczytasz tutaj:

Rozwój

  1. Krzysiek: Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu Przywództwo i budowanie autorytetu. Warsztat był prowadzony przez Adama Muszaka, z którym spędziliśmy 2 dni zgłębiając tajniki przywództwa i autorytetu.

    Na początku przeszliśmy przez etapy rozwoju pracownika, które uwzględniają ich motywację oraz kompetencje. Taki podział pomaga dostosować sposób delegowania zadań i dostosowywać komunikaty. Etapy mają następującą postać:

    • R-1 – pracownicy o niższych kompetencjach, ale o wysokiej motywacji
    • R-2 – pracownicy o niskim poziomie kompetencji i niskiej motywacji
    • R-3 – pracownicy o wysokim poziomie kompetencji, ale niskiej motywacji
    • R-4 – pracownicy o wysokim poziomie kompetencji i wysokiej motywacji.

    Komunikacja z pracownikiem na etapie R-2, będzie się znacząco różniła od komunikacji z pracownikiem na R-4. Przy R-2 pracownik potrzebuje więcej uwagi, objaśnień i bodźców zwiększających jego motywację, natomiast przy R-4 – dużego zaufania, możliwości działania i niewielkiej kontroli.

    Dokładniejszy opis poszczególnych stylów komunikacji znajdziesz w artykule Etapy rozwoju pracownika.

    Na szkoleniu przeszliśmy też przez sposób w jaki pracownik przechodzi pomiędzy różnymi etapami oraz poruszyliśmy tematy wypalenia zawodowego. Mega ciekawym tematem była tranzycja pracownika z R-4 do R3++, czyli zdemotywowanego speciality. Pracownik na tym etapie ma niską motywację, ale jego umiejętności są na poziomie eksperckim. Wymaga on wtedy szczególnej uwagi, gdyż jego demotywacja może objawiać się na wiele sposobów – od wycofania, przez dekonstruowanie sposobu zarządzania, aż po podważanie kompetencji (z jego umiejętnościami będzie to dla niego banalne!).

    We wcześniejszym poście dokładnie opisywałem wypalenie zawodowe – Testerski News #88 – w14/15 (05.04.2022-18.04.2022) // Wypalenie zawodowe.

    Co ważne – sama komunikacja to połowa sukcesu. Drugą połową jest budowanie autorytetu. Czyli w prostych słowach – co zrobić, aby pracownicy Cię słuchali, szanowali oraz respektowali Twoje zdanie?

    Tutaj z Adamem przeszliśmy przez typy autorytetu (formalny i nieformalny) oraz dokładnie poznaliśmy elementy, które budują oraz które niszczą autorytet. Budowanie go trwa bardzo długo, natomiast utracić go można bardzo łatwo (podobnie jak z zaufaniem!).

    Na końcu szkolenia przeszliśmy jeszcze przez sposoby opiekowania trudnych sytuacji. Pod tym pojęciem kryje się wszelki opór, podważanie zdania czy ostra krytyka. Co ważne – sposoby reagowania w takich sytuacjach, mogą być kluczowe czy budujemy autorytet, czy go tracimy.

    Szkolenie to było doskonałym uzupełnieniem wiedzy zawartej w Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu oraz Jak zostać skutecznym przywódcą i polepszyć jakość życia.

    Dodatkowe pozycje, które po szkoleniu dodałem na listę do przeczytania to:

    Moim zdaniem warto systematycznie powtarzać sobie dane zagadnienia i uzupełniać wiedzę – pozwala to na wyrobienie mechanizmów i nawyków. Te natomiast przekładają się na płynność i szybkość wykorzystania akcji adekwatnych do danej sytuacji.

    Poszerzanie wiedzy na temat przywództwa i budowania autorytetu polecam szczególnie osobom, które pełnią role liderskie, kierują zespołem, mają kontakt z klientem lub występują publicznie. Umiejętności dostosowania komunikatów, zarówno werbalnych jak i niewerbalnych, jest kluczowe podczas budowania zespołu i autoprezentacji. Czasem te aspekty mogą zaważyć na powodzeniu projektów 🙂

  2. Przemek: Kontynuuję lektury od Miłosza Białoszewskiego. Tym razem jako audiobook wpadła jego najsłynniejsza książka Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji.

    Jeśli znamy autora i jego styl – oprawa nie będzie zaskoczeniem. Jest bardzo podobnie jak w poprzedniej książce, którą omawiam w m.in. w newsie: Testerski News #100

    Głaskologia to próba odpowiedzi na pytanie czy zewnętrzna motywacja ma na nas wpływ? Skąd generalnie bierze się motywacja i jakie są źródła tej wewnętrznej motywacji, która sprawia, że z chęcią podejmujemy się danych zadań.

    Takim przewodnim pytaniem jest Czy chwalić?. Jak ktoś zrobił coś dobrze to i tak o tym wie, a zbytnie chwalenie może prowadzić do popadnięcia w samozachwyt osoby chwalonej😉

    Otóż okazuje się, że badania wykazały, że gdy pochwał jest 2-3 razy mniej niż nagan, wtedy bardzo łatwo rozpocząć proces demotywacji. Szczere i dobrze komunikowane chwalenie ma niebagatelny wpływ, nie tylko na rozwój dzieci, ale i na dorosłych ludzi. Szczególnie w obecnej kulturze
    skupionej na nieustannym poprawianiu świata.

    Tak, w książce porusza też tę kwestię, która jest szeroko wykorzystywana przez korporacyjny świat. Skupianie się na niedociągnięciach i ciągłe poprawianie ludzi prowadzi do większej efektywności, ale pewnym kosztem. Ludzie, funkcjonujący w oparciu o emocje, źle znoszą w dłuższej perspektywie takie skupienie na negatywach.

    Dlatego też powstała Głaskologia. Odpowiedź na to jak szukać obszarów do poprawy, ale w środowisku, które potrafi znaleźć więcej pozytywnego niż negatywnego w danej osobie.

    Autor przedstawia jak zawsze wiele badań i odwołuje się do ciekawych eksperymentów (także z tych czasów gdzie nie było zbytnich ograniczeń dla kreatywnych naukowców). Jeśli lubisz długie i ciekawe opowieści o ludzkiej psychice i eksperymentach z nią związanych, oraz masz w swoim otoczeniu osoby, które mogą mieć deficyt głasków, to znajdziesz wiele wartościowych inspiracji w tej książce.

    Obecnie mam za sobą 50% tej lektury i jeszcze wrócę do niej w kolejnym newsie.

    Na koniec jeszcze jeden ciekawy temat z książki. Ignorancja i obojętność to dla człowieka, jedna z najgorszych rzeczy jaka może go spotkać w związku z oceną jego pracy czy osoby. Okazuje się, że często negatywna informacja jest lepsza niż totalne ignorowanie czyichś dokonań. Obojętność to często pomijany element, mający bardzo destrukcyjny wpływ na relacje. Autor zaleca czujność w tym obszarze, szczególnie jeśli chodzi o związki partnerskie.

Wracamy do pracy

Po tej garści aktualności i ciekawostek wracamy do pracy nad nowymi soczystymi materiałami. Do usłyszenia niebawem! 👋

Pobierz darmowe materiały z webinaru o Playwright!

Zachęcamy również do zajrzenia na naszą tablicę trello, gdzie możesz monitorować ogólne postępy prac nad nowymi materiałami jak i również głosować na nowe tematy. Pamiętaj, że dostęp do najnowszych wieści od jaktestowac.pl uzyskasz obserwując nas na facebooku, twitterze i od niedawna również na instagramie 😉

Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *