Photo by Fischer Twins on Unsplash

Bezbłędny rok?

Tak tak – minął już rok od od oficjalnej premiery inicjatywy jaktestowac.pl. Z tego tytułu chciałbym się z Tobą podzielić twardymi liczbami pokazującymi ile dostarczył nasz mini zespół w ciągu tego krótkiego czasu. Podkreślam krótkiego, bo budowanie w ograniczonym budżecie masywnego projektu oznacza rok jako niewielki kwant czasu.

Co więc dowieźliśmy dla społeczności testerskiej i z jakim odbiorem to się spotkało, co nas zaskoczyło a gdzie polegliśmy? No i czemu testowanie oznacza także robienie błędów takich jak ten w tytule – miało być:

… o tym dlaczego NIE jeżdżę nowym Mercedesem

Zapraszam do lektury 😉

Podziękowania dla Ciebie

Photo by Anders Jildén on Unsplash

Na początek chcę podkreślić, że uznaję obecną sytuację na jaktestowac.pl jako rokującą pozytywnie na przyszłość właśnie dzięki Tobie oraz wszystkim pasjonatom jakości 🙂 Staram się to mocno akcentować. Gdyby nie wspaniali ludzie związani z QA ta inicjatywa nie miałaby szans. Tworzona jest ona dla ludzi i właśnie dzięki ludziom ma rację bytu.

Czuję, że społeczność testerska nas zaakceptowała (prawie… o tym też będzie) i to właśnie sprawia, że chcemy się dalej rozwijać i dostarczać jeszcze więcej wysokiej jakości materiałów. Bez Ciebie nie byłoby jaktestowac.pl, dlatego chcę powiedzieć głośno:
Dziękuję!

Without People, You’re Nothing – Joe Strummer

Nie buduję jaktestowac.pl sam więc przekazuję głos mojemu kompanowi w walce o lepszą jakość:

Krzysiek: Z mojej strony także chciałbym w tym miejscu osobiście podziękować Tobie, jako uczestnikowi i aktywnemu członkowi naszej rosnącej społeczności jaktestowac.pl. Twój pozytywny feedback o materiałach, które dostarczamy, oraz świadomość, że pomogły Tobie w poszerzaniu wiedzy czy zdobyciu upragnionego stanowiska, motywuje aby dostarczać jeszcze więcej lepszych materiałów do nauki. Jednocześnie cała inicjatywa jaktestowac.pl pozwala mi się rozwijać oraz wkraczać na nowy poziom w kontekście tworzenia kursów i dostarczania wiedzy. Dzięki wielkie! 🙂

Miliony monet

Photo by Michael Longmire on Unsplash

No to co z tym nowym Mercedesem i hajsami? Na tego typu ekstrawagancje, z tytułu rentowności jaktestowac.pl, trzeba będzie jeszcze odrobinę poczekać. Niemniej przygotowaliśmy dla Ciebie garść ciekawych statystyk. Włożyliśmy tytaniczną pracę w wartości jakie jaktestowac.pl prezentuje obecnie i aby zobrazować ten wkład przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie ikonografikę:

rok jakosci jaktestowac ikonografika

Nieźle jak na pierwszy rok 😉 Jak widzisz tempo jest naprawdę zawrotne! Czy to już wszystko?

Give value. Give value, Give value. And then ask for business. – Gary Vaynerchuk

No racja, nie było nic o hajsach a obiecałem wspomnieć… W dużym przybliżeniu obecnie notujemy czterocyfrowe przychody miesięcznie (początek stawki). Co to oznacza? Zwrot z inwestycji potrwa jeszcze długo a poświęcone godziny i środki bardzo mocno odstają od przychodów. Podkreślę przychodów – czyli to co wlatuje – zysków nie notujemy (jak na razie 😀 ).

Dla przykładu ostatnio zainwestowaliśmy ponad 2 000 PLN w kursy online, z których uczymy się jak dostarczać więcej i lepiej. Tak więc na foty z nowym Mesiem AMG trzeba będzie jeszcze poczekać… Czy to powód aby rzucić to wszystko, bo nie ma z tego grubych hajsów a znacznie więcej (min x10) możemy wycisnąć z etatu…

Wrócę do mojego ulubionego tematu: to jest inicjatywa, realizacja pasji i misji 😍 I chociaż mamy świadomość, że to co dostarczamy jest dużo więcej warte niż obecne wyceny, to dajemy sobie czas na komercyjny sukces . Bardziej zależy nam na słuchaniu społeczności i dostarczaniu wartości. Dzięki temu jesteśmy w stanie wytwarzać treści coraz lepiej dostosowane do potrzeb testerów i skupiać się na wypracowaniu najbardziej wartościowego podejścia. Powtarzam to uparcie gdyż jesteśmy z tego niezmiernie dumni 💪

Oczywiście wspomniane sprawy komercyjne, mimo iż nie jest to nasz priorytet, są też ważne. Jak już pisałem w poście Jaka jest cena kursu… przemyślenia po komentarzach zdecydowanie chcemy się rozwijać ale bez kompromisu, który pojawiłby się przy oddaniu naszego pomysłu zewnętrznemu finansowaniu. Skoro wybieramy nieskrępowany rozwój z założenia oznacza to także ekspansję w obszarach sprzedażowych. Akceptujemy taki stan rzeczy i stawiamy na niezależne, profesjonalne ale także płatne produkty.

Czyli co? Niekończące się pasmo sukcesów?

Photo by Brett Jordan on Unsplash

Raczej powiedziałbym: wręcz odwrotnie 😀 Ponieśliśmy wiele spektakularnych porażek chociażby ostatni bug na produkcji, który na szczeście szybko ogarneliśmy. Przykładem niech będą także nietrafione inwestycje w hosting czy źle dobrane aplikacje testowe do kursu. Naprawa tych błędów pochłonęła dziesiątki godzin i gdyby nie one, można by było wykorzystać ten czas na tworzenie nowych wartościowych treści.

Edukujemy innych, nie mniej my także się uczymy 😀 Poszukujemy sposobów jak najlepiej dostarczyć wartość dla odwiedzających jaktestowac.pl. Nasz backlog jest zawalony zadaniami i, ze względu na ograniczony budżet, minimalnie delegujemy zadania co jest równoznaczne z postępem niewspółmiernym do naszych chęci. Brzmi jak błędne koło, ale mamy tego świadomość i nad tym pracujemy. Pokonanie tego typu słabości pozwoli nam przejść na kolejny poziom.

Droga przy budowaniu jaktestowac.pl jest trudna, pełna wyzwań i nieraz stykamy się z antagonizmami na przykład w postaci ataków na FB. Po przeczytaniu takiej rozbrajająco szczerej, impulsywnej i nieprzemyślanej krytyki (hejterski standard) zaczynam się zastanawiać czy nie popełniam jakiegoś dużego błędu. Szybko orientuję się, że to nie jest stoper dla realizacji moich marzeń, odpowiadam uprzejmie i przechodzę do budowania czegoś wartościowego.

Do not fear failure but rather fear not trying – Roy T. Bennett

Może się rodzić pytanie czy nie jest to jakaś wyszukana forma masochizmu z tymi problemami, wstawaniem przed 4 rano i ogromem wyzwań? 😉 Odpowiedź według mnie tkwi w wewnętrznym przekonaniu, że świat sprawdza czy naprawdę zależy nam na danym koncepcie i czy jesteśmy w stanie go kontynuować i rozwijać. W zespole jaktestowac.pl idziemy jak buldożery przez kolejne problemy i to wszystko wzmacnia nas w rozwoju. Wspomnieliśmy tutaj o hejterach, ale to nie dla nich dajemy z siebie tak wiele. Skupiamy się na wszystkich którzy chcą się rozwijać w obszarach związanych z testowaniem i dostrzegają wartość w tym co dostarczamy. Znacznie szersze, od głośnych sceptyków, jest grono przychylnych nam ludzi, którzy komentarzami, wiadomościami i mailami dziękują za wartość, którą otrzymali od nas – to dla nich robimy to wszystko.

Gdy pracujemy nad treściami często prowadzimy żarliwe dyskusje np. na tematy jak dojść do tego, aby ludzie mogli czegoś nauczyć się z darmowych materiałów, ale jednocześnie dostarczyć wartość naszym płatnym kursantom. Uwierz mi, to są mocne starcia. Do tego wymagania jakościowe w naszych lekcjach są na tak wysokim poziomie, że nie raz stoimy przed decyzją wyrzuceniem do kosza godzin zainwestowanej pracy bo finalnie nie spinają się z wizją jaktestowac.pl. Po takich przejściach można upaść i się nie podnieść albo przybić pionę i iść dalej.

My wybieramy ten drugi wariant i z pełną parą zaczynamy następny rok z jaktestowac.pl 😀

Plany na kolejny rok

Photo by Emma Matthews on Unsplash

W ogólnym ujęciu chcemy przejść na bardziej bezpośredni dialog i dzięki temu zbliżyć się do społeczności. Pracujemy nad formami komunikacji zmniejszającymi dystans między nami a Tobą Testerze – czego przykładem jest ten nietechniczny post 🙂

Co do treści to chcemy zakończyć obecne serie kursów – Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python i Git dla Testerów oraz zająć się nowymi materiałami. W międzyczasie dostarczyć więcej wideo i ciekawych przykładów oraz postów. Oczywiście po drodze są sprawy firmowe i optymalizacyjne. Mnóstwo nowych tematów (np. Analiza Biznesowa vs Tester) i nasza działalność bezpośrednia na wykładach, warsztatach i konsultacjach. Dodatkowo, chcemy trochę poblogować, aby wesprzeć wszystkich początkujących w branży. Nie zapominajmy także o wsparciu, które zapewniamy naszym kursantom – zero pytań pozostawiamy bez odpowiedzi 😉

The key is not to prioritize what’s on your schedule, but to schedule your priorities – Stephen Covey

Jak widzisz tematów jest mega dużo i na jaktestowac.pl musimy mocno priorytetyzować i skupiać się na tym co jest najważniejsze z punktu widzenia potrzeb testerów i tego co możemy dla nich dostarczyć. To właśnie dlatego nie ma kolejnego blogposta o technologii XY czy innym powierzchniowo omówionym zagadnienieniu, bo robimy lekcje, w których dajemy usystematyzowaną, praktyczną i przetestowaną wartość. To samo tyczy się konferencji – świadomie zrezygnowaliśmy z inwestycji czasu w prelekcje i wolimy się skupić na warsztatach i przekazywaniu praktycznej wiedzy (przy okazji tworząc coś wartościowego z zaprzyjaźnionymi trenerami). Mniejszy zasięg, ale większy impakt – bycie bliżej pasjonatów jakości spina się dobrze z celem otwartości i bezpośredniej komunikacji 🙂

Za tym wszystkim też idzie komercyjne dostosowanie się do rynku. Chodzi o kontynuację pracy nad modelem, który pozwoli nam bardziej zaangażować się w produkcję wartościowych materiałów jednocześnie zapewniając nam drogę do płynności finansowej. Nie ukrywamy, że komercyjne powodzenie projektu jest elementem wspierającym realizację jeszcze śmielszych planów i dlatego nie wykluczamy tego punktu z naszej strategii.

Na koniec…

Photo by Tim Gouw on Unsplash

Podsumowując ten rok i patrząc na zasięg jaktestowac.pl jestem pod wrażeniem ile można ogromem własnej pracy i wsparcia społeczności zbudować w tak krótkim czasie. Już teraz ciężko pracujemy nad tym aby kolejny rok był równie udany gdyż chcemy dostarczać więcej dla Ciebie i całego ekosystemu branży IT. Nie będzie to może agresywne wejście w rynek, ale stabilny rozwój poprzez dostarczanie wartościowych treści.

Zapewne znasz już mnie i jaktestowac.pl wystarczająco długo, aby wiedzieć, że systematycznie dowozimy nowe materiały. Chcemy utrzymać ten trend i głęboko wierzę w to, że wpomniana strategia pozwoli na dawanie wartości każdej ze stron. Taka synergia spełnionej pasji, dzielenia się wiedzą i wykorzystania ekonomicznego potencjału to moje wielkie marzenie, które powoli się spełnia. Życzę tego i Tobie bo to wspaniałe uczucie.

A Ty – jak oceniasz nasz jednoroczny progress? Daj znać w komentarzu – czekamy na twoją odpowiedź i do rychłego usłyszenia Testerze 😀

Pozdrawiam
Przemek Barański
wraz z zespołem jaktestowac.pl

Przemek Barański
Senior Software Quality Engineer, Principal Engineer
profil na LinkedIn

Moja historia związana z branżą jakości oprogramowania trwa już prawie dziesięć lat i liczę na to, że nieprędko się skończy 😉 Temat tak mnie zafascynował, że zrobiłem parę papierków oraz wyspecjalizowałem się w automatyzacji i performance 😀

Gdy odkryłem, że testerzy z chęcią korzystają z materiałów w których dzielę się wiedzą, zrozumiałem, że jest to idealne połączenie pasji do technologii i dostarczania wartości dla społeczności. Przejawem tego jest tworzona wspólnie z Krzyśkiem od 2017 roku strona jaktestowac.pl.

Rozwijam frameworki w Playwright do testów GUI oraz API zintegrowane z procesami CI/CD. Wspieram różne projekty konsultując rozwiązania dotyczące automatyzacji i zapewnienia jakości.

Oprócz pracy QA i latania po konferencjach czy meetupach lubię zrobić dobry trening na siłowni a resztę czasu spędzić z moją wspaniałą rodziną 😀

5 komentarzy

  1. Pingback: Jak prawie uzbieraliśmy na Mercedesa - lekcje z jaktestowac.pl (cz. 1) - jaktestowac.pl

  2. Cześć!
    Ogromne gratulacje!
    Dzięki Wam jest miejsce w internecie gdzie można znaleźć przejrzyste informacje o ”selenium+python” -chyba najczęściej stosowane zapytanie w przeglądarce 😀 która wyrzuca miliony stron po angielsku, u Was mamy to w języku polskim, to bardzo ważne dla początkujących (nauka najlepiej idzie zaczynając w języku ojczystym 🙂 ).
    Wy się rozwijacie i dzięki Wam – my się rozwijamy.
    Dołączyłem do Was w lutym (co prawda nie długo bo dopiero minęło pół roku) i wspominam te późne wieczory spędzone przed monitorem i z uporem próbując ogarnąć temat 🙂
    Upór i dążenie do celu są najważniejsze, czasem jest bardzo trudno też to odczuwam na własnej skórze (praca, dziecko, sprawy codzienne i godzina- dwie wieczorami upchnięte żeby tylko pouczyć się z Wami) stąd jeszcze raz gratuluję i życzę powodzenia! 🙂

    Pozdrawiam,
    Kamil

    Avatar Kamil
    1. Dziękuję Ci bardzo za tak szczery i długi komentarz 😀 Ja też odczuwam, że upór i nieustanne robienie nawet drobnych kroków w dobrym kierunku to recepta na wygraną. No i dokładnie ogrywam ten sam temat – rodzina, praca, obowiązki i wykrawanie z tego czasu na rozwój. Moją receptą jest wczesne wstawanie, często ok 3:30 😀
      To co napisałeś uświadamia mi, że robisz aktywny kroki – więc masz sporo więcej % szans na osiągnięcie tego czego chcesz 😀 Ale jest w twoich słowach znacznie więcej – jest dobra energia, która sprawia, że chcemy w zespole dostarczać jeszcze więcej. Konsekwentnie staramy się to zrealizować – i wiem, że nie będzie to strzał w jeden miesiąc i po sprawie. Mamy ogromne marzenia po to aby wszyscy szukający wiedzy w obszarach testowania mieli alternatywę taką jak jaktestowac.pl . Dopiero się rozkręcamy bo nasza wizja projektu jest potężna 😀
      Życzę powodzenia w dążeniu do swojego. Dream big and work hard!
      Przemek

      Przemek Barański Przemek Barański
      1. Nad receptą muszę się jeszcze mocno zastanowić 🙂 Mój organizm chyba nie jest gotowy na takie rozwiązanie 😀
        Ale dziękuję za radę 🙂
        Wierzę że potężna wizja i marzenia o której piszesz się spełnią ponieważ praca i siła którą wkładacie w ten projekt oznacza sukces 🙂

        Dziękuję i pozdrawiam,
        Kamil

        Avatar Kamil
  3. Pingback: Nowości na jaktestowac.pl #11 – w17/18 (20.04.2019-04.05.2019) - Jak Testować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *