O serii Automatyzacja

Ten kurs jest pierwszą częścią Programu na temat poznawania automatyzacji od kompletnych podstaw. Jeśli chcesz dowiedzieć się o czym jest ten Program i co dla Ciebie przygotowaliśmy wejdź na Program Podstawy Testów Automatycznych w Selenium i Python.

Witaj w 1 części!

Wszystkie części Programu znajdziesz tutaj:

Co Cię czeka?

W tym kursie rozpoczniesz przygodę z automatyzacją i programowaniem.

Znajdziesz tutaj wskazówki do przygotowania w pełni działającego testu automatycznego i to w mniej niż godzinę.

Dodatkowo opanujesz podstawy korzystania z profesjonalnego środowiska programistycznego. które niesamowicie przyspiesza tworzenie testów oraz poznasz niezbędne słownictwo z dziedziny testowania.

Aby ułatwić zaznajamianie się z nowymi pojęciami, wszystkie nowe terminy zebraliśmy w jednym skondensowanym miejscu – w Słowniku do kursu Podstawy Testów Automatycznych (dostępny po zalogowaniu). Dzięki niemu w razie potrzeby będziemy mogli szybko przypomnieć sobie znaczenie różnych terminów 🙂

Zwróć uwagę

Oznaczenia takie jak:

UWAGA: oznaczają treści które mogą Ci pomóc gdy napotkasz problemy z postępem realizacji kolejnych kroków.

TIP: zawiera dodatkowe informacje, podpowiedzi i porady sprytnie podejść do realizowanych zadań oraz poznawanych tematów

Wersje lekcji video:
W zależności od twoich upodobań – możesz skorzystać z nagrań video kursu w których zobaczysz dokładnie jak wygląda przejście przez lekcję lub przerobić wersję tekstową. Video również może stanowić pomoc gdy utkniesz w jakimś miejscu i chcesz sprawdzić nasze podejście do rozwiązania zadań.

Przepisuj, a nie kopiuj:
Pamiętaj aby w pierwszej kolejności samemu przepisać kod, który znajdziesz w lekcji. Bezpośrednie przeklejenie kodu z lekcji traktuj jako ostateczność 🙂 W ten sposób lepiej nauczysz się, zrozumiesz, na czym polega pisanie kodu i jego poprawianie.

Gdy potrzebujesz pomocy

Jeśli utkniesz w jakimkolwiek miejscu napisz do nas w komentarzu do tego kursu i postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Do dzieła!

TIP: Dokładny opis na temat płatności, członkostw i planów dostępowych znajdziesz na stronie Q&A. Pełna informacja do czego uzyskasz dostęp po zakupie znajduje się na stronie Cennik.

Informacje o kursie

Szacowany czas ukończenia: 2 godziny

Trudność: Podstawowy

Instruktorzy kursu

Przemek Barański Przemek Barański Autor
Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas Autor

Plan dostępu do wszystkich lekcji w tym kursie (nie wymaga opłat)

Darmowa

Chcesz w prosty i przejrzysty sposób monitorować swoje postępy?
Zapisz się poprzez darmowy plan dostępowy 🙂
TIP: Aby się zapisać potrzebujesz konta oraz wymaganego członkostwa. Uzyskaj to wszystko klikając poniżej Zapisz się i dla darmowych treści wybierz członkostwo Kursant Darmowy. Po wykonaniu sugerowanych kroków, automatycznie i bez opłat uzyskasz dostęp do tego kursu. 🙂

11 komentarzy

    1. Hej,
      Chwilowo zamknęliśmy możliwość przystąpienia do Programu – wstępnie planujemy pomyśleć o jego przyszłości w drugiej połowie tego roku 🙂
      Jeśli potrzebujesz wsparcia w tematach Python + Selenium w automatyzacji testów, to proszę napisz do nas na mail kontaktowego i opisz swój przypadek – jakie masz potrzeby i cele, a wtedy zobaczymy czy możemy Ci pomóc w tych tematach 🙂

      Pozdrawiam,
      K

      Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas
  1. Witajcie,
    Możecie dodać odpowiedzi na zadane pytania?
    1. Rozumiem, że w sumie polega na tym samym co w powyższych lekcjach, czyli pobranie tytułu i porównanie go z nim przez “assert”.
    2. NIe rozumiem co oznacza, że strona się nie wyświetla tzn. nie widać treści czy status strony to np. 404? Bo strona może się nie wyświetlać – być pusta, a mieć tytuł ?
    Proszę o Wasze odpowiedzi, które według Was są poprawne.

    Avatar Karol
    1. Hej – odpowiadam
      AD.1 Tak – należy porównać tytuł przez prosty assert
      AD.2 To jest trochę podchwytliwe – zamysł był aby spróbować przetestować nieistniejącą stronę czyli taką, która w przeglądarce zwróci brak istniejącej strony pod danym adresem (Chrome: Ta witryna jest nieosiągalna, Firefox: Niestety, nie udało się odnaleźć tej strony, np: takiej jak w w przykładzie xxxstwory.pln). Następnie należało sprawdzić czy za pomocą asercji na tytule da się stwierdzić czy strona pod danym adresem nie istnieje. W video do lekcji https://jaktestowac.pl/lesson/pt1-mk1-08-podsumowanie-i-caly-kod/ jest przedstawiona prosta analiza tej sytuacji.
      Dzięki za zgłoszenie wątpliwości – wraz z uaktualnieniem lekcji z zadania zostaną szerzej opisane wraz z rozwiązaniami.
      Pozdrawiam

      Przemek Barański Przemek Barański
  2. Cześć,
    Jeśli chodzi o lekcje “Tworzymy projekt” to powinna być już dostępna. Błąd był po naszej stronie 😐
    Natomiast jeśli chodzi o część 3 – aby mieć do niej dostęp, należy się zapisać do darmowego planu. Widnieje on na stronie kursu, tuż nad spisem lekcji. Pisz śmiało gdybyś miał jakiś problem z zapisem.

    Krzysztof Astronaut Krzysztof Astronaut
    1. Dzięki za odpowiedź, z zapisaniem się ogarnąłem chwilę po tym jak puściłem komentarz do akceptacji 🙂 Nie sądziłem, że muszę zrobić to dla każdej części kursu osobno i chyba z złapałem jakieś zaćmienie. Wszystko już w każdym razie gra a dzisiaj kontynuuje naukę, bo naprawdę fajnie i przystępnie jest to napisane. Można ogarnąć w mig 🙂

      Avatar Conan O'Connor
      1. To świetnie, że wszystko śmiga 🙂 Jeśli byłyby jeszcze jakieś kłopoty, problemy lub wątpliwości – pisz śmiało.
        Dzięki wielkie za słowa uznania 🙂

        Krzysztof Astronaut Krzysztof Astronaut
  3. Bardzo fajny kurs, ale mam pytanie czy w niedalekiej przyszlosci mozna sie spodziewac przetestowania czegos bardziej zalozonego jak naglowek strony? Np. sciezke sprzedazowa sklepu internetowego gdzie trzeba zrobic asercje do wyszukiwarki, product page, carta i checkout?

    Avatar Rafał
    1. Hej
      W drugiej i trzeciej części serii opisane są generalne wskazówki, które powinny umożliwić Tobie przejście wymienionych kroków. Oczywiście kolejne kursy i lekcje będą rozszerzać tę wiedzę o coraz bardziej kompleksowe scenariusze. Zapraszam więc do kolejnych lekcji 🙂

      Przemek Barański Przemek Barański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *