Lekcja w wersji wideo

Instalujemy oprogramowanie wspomagające

Skoro mamy wybrane super środowisko oraz język programowania możemy lecieć z ich instalacją.

Instalacja Pythona

Zaczniemy od zainstalowania na maszynie Pythona w wersji 3, którego można znaleźć pod tym linkiem.

Podczas instalacji upewnijmy się że obie opcje (Install for all users oraz Add Python to PATH) są zaznaczone – jak na poniższym przykładzie.


Klikamy w pole z napisem Install Now widoczne na obrazku powyżej.

W następnym oknie jak poniżej zezwalamy na instalację wybierając opcję Yes.

I już Python powinien się instalować:

Po instalacji Pythona dobrze jest zrestartować system, aby wszystkie ustawienia były poprawnie dostępne i rozpoznawane przez aplikacje korzystające z Pythona.

Instalacja PyCharma

Teraz przyszedł czas na instalację IDE (pamiętasz? – środowisko programistyczne) PyCharm w darmowej wersji Community. Można je pobrać pod tym adresem.

TIP: PyCharm jest regularnie aktualizowany (co nas niezmiernie cieszy 🙂 ze względu na nowe funkcje), więc instalacja i kroki mogą nieznacznie się różnić od opisanych poniżej. Nie przejmuj się tym – generalnie kroki powinny posiadać tę samą logikę, więc powinieneś spokojnie przejść całą instalację. Jeśli coś sprawia Ci kłopoty, to daj nam jak najszybciej znać i z pewnością udzielimy jasnych wskazówek. Dodatkowo powstała lekcja Dodatek: Aktualizacja PyCharma, w której pokrywamy zagadnienie aktualizacji 😉

Po uruchomieniu pobranego pliku, na początek, trzeba zaakceptować instalację.

Podczas instalacji zaznaczmy opcje 64bit launcher (jeśli posiadasz system 32 bitowy wtedy będziesz miał tylko opcję 32bit launcher i to ją powinieneś wybrać) oraz .py (aby środowisko rozpoznawało pliki pythonowe)

Na następnych ekranach wybieramy Next i Install bez zmiany ustawień domyślnych

 

Na koniec zamykamy okno po powodzeniu instalacji, gdyż program powinniśmy uruchomić dopiero po zakończeniu kolejnych kroków w tym kursie (inaczej coś może nie zadziałać 🙂 )

Czas na profesjonalny projekt!