Lekcja w wersji wideo

Co zrobimy w tej sekcji

Czas wykorzystać nasze pięknie skonfigurowane środowisko. Stworzymy sobie lokalne repozytorium, czyli innymi słowy powiemy zainstalowanemu programowi Git, aby zintegrował się z naszym projektem. Dzięki temu będziemy mogli zapisywać wersje zmian projektu i śledzić różnice pomiędzy nimi.

Przyjrzymy się bliżej temu, co wraz z takim repozytorium jest tworzone i na co zwrócić szczególną uwagę. Jak to często bywa, pierwsze użycie jakiegoś narzędzia często jest niepoprawne i szkody wyrządzone na początku są trudne później do odwrócenia. Zabieramy się więc za nasze Gitowe prawo jazdy abyś śmiało mógł wjechać w przyszłości z pełną prędkością na autostradę 😀

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji, na początek będziemy się starali wykorzystać do maksimum PyChrama, gdyż obsługa w nim Gita to naprawdę świetna sprawa.

TIP: Będziemy posługiwać się nazwami ze świata Gita i abyś nabrał wprawy w terminologii, obok najważniejszych pojęć będziemy prezentować angielskie odpowiedniki. Zwróć na nie szczególną uwagę, gdyż w internecie spotkasz się głównie z angielskimi terminami. Wraz z postępem w kolejnych lekcjach będziemy używać spolszczeń, które weszły w kanon terminologii projektowej w polskich realiach (ang commit, użycie spolszczone zrobiłem comitta).

Od razu wprowadzimy pewne ułatwienie w nawigacji po PyCharmie – szczególnie przydatne dla nowicjuszy 🙂 Przejdziemy do naszego projektu demo_test_git otwartego w PyCharm. Uruchomimy opcję wyświetlania nazw poszczególnych paneli dzięki czemu łatwiej będzie nam się do nich odnosić. Zrobimy to za pomocą ikonki znajdującej sie w samym lewym dolnym rogu. Jest ona zaznaczona na poniższym obrazku oraz podkreślony został efekt jej kliknięcia. Kliknij ją kilka razy aby zobaczyć jak ona działa.

Przechodzimy do kolejnych działań i następnej lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *