Lekcja w wersji wideo

Podpinanie projektu pod Git w PyCharm

Na początek sprawimy, aby nasz projekt został podpięty pod system kontroli wersji, czyli w naszym przypadku program Git.

W głównym górnym menu istnieje specjalna sekcja z opcjami dotyczącymi wersjonowania projektu o nazwie VCS (ang. Version Control System). Jak widzisz jest to na tyle istotny element pracy z kodem, że otrzymał osobne miejsce w głównym menu PyCharm 😀 Klikamy w menu VCS i otrzymujemy wachlarz dostępnych opcji, które na razie są ograniczone ze względu na brak podpięcia pod VCS naszego projektu.

W menu VCS wybieramy opcję Enable Version Control Integration… co wywoła nowe okno dialogowe Enable Version Control Integration.

W tym oknie po prawej stronie mamy możliwość wyboru systemu kontroli wersji. Jak widzisz Git nie jest jedyny, ale jest najlepszy i to jego wybieramy 😛

Klikamy OK i… niby nic się nie stało, nie mniej wprawne oko testera powinno wyłapać kilka niuansów po których poznamy, że Git już został zintegrowany z naszym projektem.

TIP: Może pojawić się okienko dialogowe z tytułem Add File to Git. Nie zamykaj go – w następnej lekcji omawiamy co to jest i co z nim zrobić.

Zostało utworzone Lokalne Repozytorium i nasz projekt jest zintegrowany z Gitem – w PyCharmie te zmiany poznamy poznamy po:

  1. Nazwa naszego pliku w panelu Project zyskała nowy kolor (powiedzmy 🙂 ) czerwony – oznacza to, że nasz plik jest gotowy do dodania do repozytorium.
  2. W zakładce otwartego pliku również mamy taki kolor.
  3. Pojawiły się ikony z akcjami dla Git na pasku narzędzi.
  4. Mały tooltip informujący nas o utworzeniu repozytorium.
  5. Informacja, że nasz projekt jest wersjonowany w Git z przydatnymi opcjami, które wkrótce wykorzystamy.

Nasz projekt został zintegrowany z Git i mamy Lokalne Repozytorium – to było naprawdę łatwe, prawda? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *