Lekcja w wersji wideo

Podgląd zmian w pliku wersjonowanym

Czas przetestować podstawową zaletę posiadania wersjonowanego pliku. Na początek prosta sprawa – poprawimy zdanie w naszym pliku README. Użyjmy przy okazji jakiegoś fajnego znacznika do formatowania naszego dokumentu 🙂

Mamy więc taki surowy plik (czyli wersja niesformatowana z lewej strony)

# Demo Test Git
Tests project for learning Git with Python and PyCharm 

Dodajmy odrobinę tekstu i może jakiś niewinny obrazek używając znacznika ![alt text](link_to_image)]:

# Demo Test Git
Tests project for learning Git with Python and PyCharm from:
![alt text](https://con.jaktestowac.pl/wp-content/uploads/brand/jaktestowac_small.png)

Efekt jest oszałamiający:

I nasz zachwyt co najmniej nie dotyczy formatowanie pliku README wraz z pięknym logo 😀

PyCharm poinformuje nas w wielu miejscach, że dokonaliśmy zmian w tym pliku, odkryjmy je!

Przejdźmy do naszej changelisty w panelu Version Control w zakładce Local Changes. W Default Changelist widzimy nasz plik. Może okazać się, że lista zmian jest zwinięta (po lewej stronie jej nazwy umieszczona strzałka wskazuje w prawo: >). Wystarczy kliknąć w strzałkę lub nazwę listy, aby ją rozwinąć.

Nazwa pliku ma teraz kolor niebieski co oznacza, że mamy w nim niezacommitowane zmiany (ang. uncommited changes). Ten kolor możesz też dostrzec w innych miejscach, gdzie widnieje nazwa pliku czyli w panelu Projects czy w nazwie zakładki w głównym oknie edycji.

Nasze środowisko informuje nas, ze wszech stron, że coś zmieniliśmy – ale jak sprawdzić co dokładnie zostało zmienione w naszym pliku.

Jeśli chcemy podglądnąć zmiany pliku wykorzystamy opcję w panelu Version Control w zakładce Local Changes. Klikamy prawym klawiszem na nasz zmieniony plik i używamy ikonki z dwoma przeciwstawnymi strzałkami, opisanej jako Show Diff.

Po jej kliknięciu zobaczymy okno z specjalnego okna Difference Viewer, czyli możemy to przetłumaczyć jako podgląd zmian. Taki widok w potocznym języku nazywamy diff, czyli skrótowo od angielskiego słowa oznaczającego różnicę (ang. difference). Często padnie w zespole hasło:

Sprawdziłeś diffa?

Co oznacza porównanie wersji plików, najczęściej właśnie w tego typu oknie. Nawet sama opcja wywołująca to okno nazywa się Show Diff.

Czyli mamy diffa – zobaczmy co z niego możemy wyczytać:

Cyframi 1 i 3 oznaczyliśmy pola, w których prezentowana jest treść dla danej wersji pliku. Po lewej stronie oznaczenia 1 znajdziesz… no właśnie, co to za cyferki/literki ? Ten długi ciąg znaków jest to (praktycznie) unikalna wartość oznaczająca wersję naszych plików z danego commita. Taka wartość nazywamy hash. Czyli wiemy już, że po lewej stronie znajduje się wersja naszego pliku z poprzedniego commita oraz ma ona specjalny hash, który służy do identyfikacji danego commita. Po prawej widzimy nasz aktualny plik i tam nazwa jest o wiele bardziej zrozumiała: Your version. Na obecną chwilę wydaje się być oczywiste odróżnienie nowych zmian od starych jednak wraz ze skomplikowaniem projektu i próbie porównania różnych wersji może się to stać sporym wyzwaniem 😀

Przejdźmy dalej. Po lewej stronie cyfry 2 widzimy ikonę trybika. Za jej pomocą możemy modyfikować sposób wyświetlania zawartości tego okna. Kliknij w niego. Na obecną chwilę bardzo przydatna może okazać się opcja Use soft wraps po to, aby zwinąć wiersze dla lepszej czytelności (specjalnie dla was używamy w PyCharm większej czcionki więc w obecnych zrzutach ekranu ta opcja jeszcze bardziej się przyda):

Na koniec zwróciliśmy uwagę na przestrzeń pomiędzy treścią starej i nowej wersji (cyfera 4). Niebieski obszar wskazuje na zmiany jakie zostały wprowadzone – oczywiście znajdą się tu jeszcze inne kolory ale generalnie już powinieneś zrozumieć, że podświetlenia oznaczają miejsca na które trzeba zwrócić uwagę w diff. Dodatkowo możesz zwrócić uwagę na podwójną strzałkę skierowaną w lewo >> znajdującą się w tej części przy drugiej linii pliku. Jej kliknięcie zaaplikowanie wersji znajdującej się po lewej stronie. Możesz to spokojnie zrobić a następnie przywrócić poprzedni stan używając skrótu klawiszowego CTRL + Z.

Na obecną chwilę taka wiedza o tym oknie nam wystarczy – przejdźmy zatem do analizy zmian jakie wprowadziliśmy.

Po zwinięciu wierszy (użyciu opcji Use soft wraps) widzimy na niebieskim tle linie, które zostały dotknięte zmianami. Dodatkowo na zielono podświetlone są nowo wprowadzone treści. A na jaki kolor zostaną podświetlone zmiany tekstu – sprawdźmy!

Mini Teraz Ty: Zmiana tekstu i włączenie diff

Zamknij nasze okno diff. Zmień w pliku README.md tekst learning na getting to know.

Otwórz ponownie diffa. Jaki kolor ma zmiana w której zastąpiliśmy frazę?

Mini Rozwiązanie: Zmiana tekstu i włączenie diff

Efekt powinien być taki jak poniżej.

Czyli miejsce, w których nastąpiła edycja treści z poprzedniej wersji, podświetlone jest na niebiesko – w odróżnieniu od podświetlonych na zielono nowo dodanych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *