Lekcja w wersji wideo

Użytkownik Git

Jako dociekliwi testerzy uważnie przyglądamy się nowemu okienku, które ukazało się po kliknięciu Commit:

Przy czytaniu zapisu tytułu okna Git User Name Is Not Defined możemy się zorientować, że Git potrzebuje nas zidentyfikować. Domyślnie jako Name podpowie nam nazwę użytkownika jaką mamy w systemie, jednak to może nie być idealne rozwiązanie.

Generalnie możemy w tym oknie wpisać dowolne imię i email. Wszystko będzie w porządku, dopóki pracujemy samotnie nad naszym projektem i nie udostępniamy go publiczności. Jeśli jednak chcemy, aby nasza praca miała profesjonalny charakter, to w polu Name wpisujemy swoje imię i nazwisko, bądź inicjały lub pseudonim pod jakim chcemy aby nas identyfikowano (tutaj reguły często wyznacza zespół w którym pracujesz 🙂 ). W kolejnym polu podajemy mail – wiadomo – w pracy pracowniczy, w domu prywatny.

Taka konfiguracja pozwoli w przyszłości określić kto dokonał zmian w kodzie i do kogo trafi komunikacja jeśli będziemy chcieli coś z tymi zmianami zrobić.

Pozostał jeszcze checkbox Set properties globally. Oznacza on, że wszystkie projekty jakie podepniemy pod program Git na naszym komputerze będą korzystały z tych ustawień. Czyli zakładając nowe repozytorium już nie ujrzymy tego zapytania.

Oczywiście te ustawienia możemy edytować i zajmiemy się tym w innych lekcjach. Na obecną chwilę musisz pamiętać, że użytkownik powinien posiadać łatwo identyfikowalną nazwę (najlepiej imię i nazwisko pisaną z dużej litery) i maila z którym ten projekt jest związany (czyli prywatnego bądź firmowego). Oto mój przykład – odrobinę nieformalne zdrobnienie imienia podkreśla testowy charakter projektu.

Pojawi się nowe okno dialogowe Commit Changes.

Klikamy opcję Set and Commit i powinniśmy otrzymać nowe okno dialogowe – przyjrzymy mu się w następnej lekcji.

4 komentarze

        1. Super robota – i cieszę się, że porady okazały się przydatne.
          Kolejne części są na razie w fazie projektu i ze względu na mnóstwo pracy rozwijanie tego kursu planujemy dopiero na przyszły rok.
          Oczywiście już te materiały powinny dać Ci możliwość dalszego rozwoju z Git i będą też one niezwykle przydatne przy realizacji innych naszych programów.
          Ucz się, rozwijaj i nie ustawaj w testowaniu 🥰

          Przemek Barański Przemek Barański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *