Lekcja w wersji wideo

Podgląd poszczególnych zmian

Teraz zrobimy więcej zmian i zobaczymy jak sobie je pojedynczo weryfikować.

Aby porównywać zmiany musimy je zrobić!

Wracamy do pliku README.md i dodajmy w nim trochę więcej treści:

  1. Zmieńmy Python and PyCharm from: w drugie linii na support software i zakończmy to zdanie kropką.
  2. Dodajmy nową linię po 3 linii i dopiszmy w niej nowy nagłówek zagnieżdżony, w którym wyróżnimy skąd pochodzi nasz projekt: ##Source:. Tym samym jako źródło zostanie wskazane logo.
  3. Logo wygląda fajnie – ale dobrze jakby było od razu linkiem do kursu Git – wprowadzamy modyfikację. Kod do jego wyświetlania wygląda obecnie tak:
    [alt text](https://con.jaktestowac.pl/wp-content/uploads/brand/jaktestowac_small.png)
    

    Teraz otoczymy ten tekst kwadratowymi nawiasami [] i na końcu dodajemy w nawiasach link do kursu (https://jaktestowac/git-dla-testerow) i cała linia będzie wyglądać tak:

    [![alt text](https://con.jaktestowac.pl/wp-content/uploads/brand/jaktestowac_small.png)](https://jaktestowac/git-dla-testerow)
    

    Jeśli coś Cię zaniepokoiło w powyższym opisie – nie martw się wszystko zostanie wkrótce wyjaśnione 😉

  4. Następnie po pustej linii na końcu pliku dodajemy kolejną i wpisujemy ponownie paragraf drugiego poziomu: ##Technologies:. Opiszemy w nim użyte technologie.
  5. W kolejnych liniach wypisujemy w postaci nienumerowanej liście (czyli takiej z punktami) narzędzia użyte w naszym kursie wraz z ich wersjami:
    - Git v2.20
    - PyCharm v2018.3.5
    - Python v3.7
    - Windows v10 Pro
    

Całość będzie wyglądać tak:

# Demo Test Git
Project for getting to know Git with support software.

## Source
[![alt text](https://con.jaktestowac.pl/wp-content/uploads/brand/jaktestowac_small.png)](https://jaktestowac/git-dla-testerow)

## Technologies
- Git v2.20
- PyCharm v2018.3.5
- Python v3.7
- Windows v10 Pro

Wynik w naszym IDE:

Jak możesz zauważyć, linia z wstawieniem obrazka, który jest jednocześnie linkiem, jest bardzo długa. W oknie diff użyliśmy sprytnej opcji – związanej ze zwijaniem wierszy. Możemy to zrobić także dla widoku z kodem. Kliknij prawym klawiszem myszki w szarą przestrzeń z lewej strony, gdzie są pokazane numery linii. Powinno pokazać się takie menu:

Z tego menu możesz użyć zawijanie wierszy zarówno dla wszystkich jak i obecnego pliku. Wybierzmy tę drugą opcję (aby nie wpływać na wyświetlanie pozostałych plików) i efekt będzie taki:

Analiza zmian

Zrobiliśmy spore zamieszanie w naszym pliku. Czas przyjrzeć się bliżej naszym ingerencjom.

W edytorze, po lewej stronie, pomiędzy liczbami które oznaczają numer wiersza dokumentu a samym tekstem możemy zobaczyć kolorowe bloki tuż przy lewej krawędzi tekstu.

Zaznaczone są one na poniższym obrazku:

Kliknijmy w pierwszy niebieski blok od góry – wywoła to specjalne okno podglądu poprzedniej wartości zmienionych linii.

Czyli już wiemy jak szybko podglądnąć dokonane zmiany. Okno, które się pokazało, zawiera tekst z ostatniego commita (w żargonie zacomittowanej wersji). Mamy fajnie podświetlone miejsce, w którym znajduje się rozbieżność pomiędzy tymi liniami. Dodatkowo widzimy, że jest dostępny znany nam przycisk z dwiema strzałkami wskazującymi w przeciwne strony – czyli ikonka Show Diff. Kliknijmy w nią:

Widzimy tu okno o nazwie Diff for Range oznaczające porównanie ostatniej zacommitowanej wersji z naszymi obecnymi zmianami. Jak możesz zauważyć, po lewej widzimy okno o tytule Base revision, czyli wersję w naszym lokalnym repozytorium (czyli po ostatnim commicie), a po prawej mamy wersję z najnowszymi zmianami.

Pamiętając kolorystykę w diff mamy tu do czynienia z podświetlonymi modyfikacjami. Ok – czyli już wiemy jak podglądnąć nasze atomowe zmiany i porównać zwersjonowaną wartość z tą która zmodyfikowaliśmy.

Zamykamy diffa i przyjrzyjmy się kolejnemu blokowi zmian w naszym pliku w liniach 4 i 5.

I teraz widzimy nowe treści, które dodaliśmy, podświetlone na zielono.

Zamykamy i tego diffa i jeszcze otwórz ostatni blok zmian w naszym pliku. Po kliknięciu nie widzimy żadnego kodu tylko pasek z ikonkami 😀

Zdecydowanie jest to poprawne zachowanie. Wcześniej w tym miejscu nic nie było więc to nic właśnie jest pokazywane w podglądzie 😀 Zagadka rozwiązana! Jeśli wywołasz diffa to zobaczysz dokładnie wielki blok nowego kodu z prawej i pustkę z lewej strony 🙂

Skoro nasze modyfikacje są jak najbardziej na miejscu czas na commita. Dodajmy message w stylu Add technologies used and linking in documentation i śmiało zaakceptujmy zmianę.

TIP: Celowo nie wspominamy w naszym opisie commita o tym, że zrobiliśmy zmiany w danym pliku np: Add technologies used and linking in main documentation file README, gdyż osoby zainteresowane tym commitem podglądną sobie jakie pliki zostały zmodyfikowane w ramach tej zmiany.

4 komentarze

  1. “Jak możesz zauważyć, po lewej widzimy okno o tytule Base revision, czyli wersję w naszym lokalnym repozytorium (czyli po ostatnim commicie), a po lewej mamy wersję z najnowszymi zmianami.”

    Wydaję mi się że powinno być “po prawej” mamt wersję z najnowszymi zmianami 😉

    Avatar Dawid Pelka
    1. Hej,
      Zgadza się, powinno być “(…) a po prawej mamy wersję z najnowszymi zmianami.” 😀 Dzięki za wyłapanie tej “literówki” 😉 Od razu poprawiamy 🙂

      Pozdrawiam,

      Krzysiek Kijas Krzysiek Kijas
  2. “Kliknij lewym klawiszem myszki w szarą przestrzeń z prawej strony, gdzie są pokazane numery linii.”. Wydaje mi się, że powinno być “prawym” klawiszem 🙂

    Avatar Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *