Lekcja w wersji wideo

Instalujemy oprogramowanie wspomagające

Skoro mamy wybrane super środowisko oraz język programowania możemy lecieć z ich instalacją.

Instalacja Pythona

Zaczniemy od zainstalowania na maszynie Pythona w wersji 3, którego można znaleźć pod tym linkiem.

Podczas instalacji upewnijmy się że obie opcje (Install for all users oraz Add Python to PATH) są zaznaczone – jak na poniższym przykładzie.


Klikamy w pole z napisem Install Now widoczne na obrazku powyżej.

W następnym oknie jak poniżej zezwalamy na instalację wybierając opcję Yes.

I już Python powinien się instalować:

Po instalacji Pythona dobrze jest zrestartować system, aby wszystkie ustawienia były poprawnie dostępne i rozpoznawane przez aplikacje korzystające z Pythona.

Instalacja PyCharma

Teraz przyszedł czas na instalację IDE (pamiętasz? – środowisko programistyczne) PyCharm w darmowej wersji Community. Można je pobrać pod tym adresem.

TIP: PyCharm jest regularnie aktualizowany (co nas niezmiernie cieszy 🙂 ze względu na nowe funkcje), więc instalacja i kroki mogą nieznacznie się różnić od opisanych poniżej. Nie przejmuj się tym – generalnie kroki powinny posiadać tę samą logikę, więc powinieneś spokojnie przejść całą instalację. Jeśli coś sprawia Ci kłopoty, to daj nam jak najszybciej znać i z pewnością udzielimy jasnych wskazówek.

Po uruchomieniu pobranego pliku, na początek, trzeba zaakceptować instalację.

Podczas instalacji zaznaczmy opcje 64bit launcher (jeśli posiadasz system 32 bitowy wtedy będziesz miał tylko opcję 32bit launcher i to ją powinieneś wybrać) oraz .py (aby środowisko rozpoznawało pliki pythonowe)

Na następnych ekranach wybieramy Next i Install bez zmiany ustawień domyślnych

 

Na koniec zamykamy okno po powodzeniu instalacji, gdyż program powinniśmy uruchomić dopiero po zakończeniu kolejnych kroków w tym kursie (inaczej coś może nie zadziałać 🙂 )

Czas na profesjonalny projekt!